London Metal Exchange: ceny medi na svetovom trhu budú stúpať

Ceny medi prvýkrát od septembra 2011 prekročili 9 000 dolárov za tonu. Odborníci sa domnievajú, že to nie je koniec rastu. V roku 2022 sa termínované obchody s meďou môžu priblížiť k historickému maximu 10 190 dolárov za tonu.
Medené futures začali stúpať v marci 2020 a odvtedy získali 101%. Investori stavili na rýchly raste dopytu po kovoch, pretože sa spolu so zotavenou ekonomikou bude pokračovať dopyt po kovoch, pretože sa trendom stal prechod k obnoviteľným zdrojom a elektrickým vozidlám Na výrobu ekologických áut je paradoxne treba veľké množstvo niklu, medi, lítia a ďalších vzácnych kovov, z ktorých sa vyrába autobatéria.
Očakáva sa tiež, že trh s meďou bude v deficite. Ponuka sa zníži v dôsledku zvýšeného dopytu a poklesu výrobných marží v niektorých závodoch, najmä v Číne. Pokles ziskov môže viesť niektoré veľké podniky k tomu, aby obmedzili výrobu, píše Bloomberg. „Čoraz viac ľudí je zaočkovaných, pomaly sa blížime k návratu do predkoronového normálu. Preto si myslíme, že ceny medi veľmi skoro stúpnu až na 10 000 dolárov za tonu.“