Kontajnerová loď v Suezskom prieplave sa pohla

JERUSALEM / KÁHIRA – Kontajnerová loď Ever Given, ktorá predtým narazila na plytčinu a zablokovala Suezský prieplav, sa mierne pohla. V sobotu 27. marca 2021 o tom informuje denník The Jerusalem Post s odvolaním sa na zdroje v Egypte.

Podľa účastníkov rozhovoru s publikáciou bolo možné loď premiestniť po odstránení asi 20-tisíc ton zeminy z oblasti incidentu. Je potrebné poznamenať, že išlo o prvý úspech od začiatku prác na uvoľnení nákladnej lode pre ďalšiu plavbu.

Jerusalem Post uvádza, že ak by úsilie zlyhalo, americké námorníctvo je ochotné poslať pomoc, ak o to Káhira požiada.  Každá hodina prevádzky Suezského prieplavu stojí 400 miliónov dolárov

Očakáva sa, že pokusy o opustenie Suezského prieplavu budú pokračovať aj v sobotu popoludní.

Loď Ever Given taiwanskej skupiny Evergreen narazila 23. marca 2021 na plytčinu v južnej časti Suezského prieplavu, ktorý nemá žiadne záložné riešenie. Loď prepravovala tovar z Číny do Rotterdamu (Holandsko).  Nákladná loď sa omylom odklonila z kurzu v dôsledku silného vetra. Príčinou incidentu mohol byť bol aj nedokonalý dohľad nad správou kanálu.

Loď je dlhá 400 metrov. 400 metrov  Dopoludnia v utorok sa zaklinila diagonálne cez južnú časť, čím narušila globálnu lodnú dopravu blokovaním jednej z najrušnejších vodných ciest na svete.

Predseda Úradu pre Suezský prieplav (SCA) Osama Rabie uviedol, že dúfa, že nebude potrebné uchýliť sa k odstráneniu časti z 18 300 kontajnerov z lode, aby sa zmiernila jej hmotnosť, ale že silný príliv a vietor komplikujú úsilie o jej vyslobodenie. Piatkové pokusy o vytesnenie tankera začali po bagrovacích operáciách, ktoré sú zamena na odstránenie 20 000 metrov kubických piesku pod provom lode.

Incident viedol k zablokovaniu Suezského prieplavu – najdôležitejšej obchodnej cesty, po ktorej sa okrem iného prepravujú tankery s ropou a zemným skvapalnený plynom. V dopravnej zápche uviazlo viac ako 200 lodí, najmä tankery s ruskou ropou. Bloomberg vypočítal, že škody na globálnej ekonomike spôsobené blokádou Suezského prieplavu sú 9,6 miliárd dolárov denne.