Momentové fondy prelomili cenu zlatého stropu a analytici očakávajú ďalší rast ceny vzácneho kovu

NEW YORK – Zlato prudko narastá, keď trhy vsádzajú na holubičiu politiku Fedu.

Zlato vzrástlo o 3,1 % na maximum 2 135,39 USD za trójsku uncu, podľa údajov agentúry Bloomberg. Neexistoval žiadny zjavný katalyzátor tohto kroku, čo viedlo predajcov k podozreniu zo skrytej ruky z CTA a algoritmických fondov sledujúcich trend po trojnásobnom prepade okolo 2 107 USD. Býci teraz ponúkajú ciele grafu na úrovni 2 240 a 2 400 USD. V pondelok o 12:46 moskovského času boli spotové ceny zlata 2 072,18 USD. Zdá sa, že globálne šialenstvo okolo žltých prútov bude pokračovať.

Momentový fond je investičný fond, ktorý investuje do spoločností na základe aktuálnych trendov v takých veciach, ako sú výnosy alebo pohyb cien. Správcovia týchto fondov investujú do spoločností s pozitívnou dynamikou a môžu tiež krátiť akcie spoločností s negatívnou dynamikou.

Analytici tvrdia, že ceny zlata dosiahnu v budúcom roku nové maximá a mohli by zostať nad úrovňou 2 000 USD, odvolávajúc sa na geopolitickú neistotu, pravdepodobný slabší americký dolár a možné nižšie úrokové sadzby.

Ceny žltého kovu rástli dva mesiace po sebe, keď izraelsko-palestínsky konflikt zvýšil dopyt po aktívnom útočisku a očakávania nižších úrokových sadzieb poskytli ďalšiu podporu. Zlato má tendenciu podávať dobré výkony v obdobiach ekonomickej a geopolitickej neistoty vďaka svojmu postaveniu spoľahlivého uchovávateľa hodnoty.

„Očakávaný pokles amerického dolára a úrokových sadzieb v roku 2024 je kľúčovým pozitívom zlata,“ povedal pre CNBC Heng Koon How, vedúci trhovej stratégie, globálnej ekonomiky a prieskumu trhu v UOB. Odhaduje, že do konca roka 2024 by ceny zlata mohli dosiahnuť 2200 dolárov.

Podobne je ďalší analytik optimistický, pokiaľ ide o vyhliadky drahých kovov.

“Tentoraz je v zlate jednoducho menší pákový efekt v porovnaní s rokom 2011… cena stúpne na úroveň 2 100 USD a konsoliduje sa na úrovni 2 200 USD za uncu,” povedal Nicky Shiels, vedúci stratégie pre kovy vo firme MKS PAMP pre kovy.

Bart Melek, vedúci komoditnej stratégie v TD Securities, očakáva, že ceny zlata budú v druhom štvrťroku 2024 v priemere 2 100 USD, pričom silné nákupy centrálnej banky budú slúžiť ako kľúčový katalyzátor vyšších cien.

Centrálne banky nakúpili v roku do septembra čistých 800 metrických ton, čo je rekord za toto obdobie. Podľa nedávneho prieskumu Svetovej rady pre zlato má 24 % všetkých centrálnych bánk v úmysle v nasledujúcich 12 mesiacoch zvýšiť svoje zlaté rezervy, keďže sa stávajú čoraz pesimistickejšími voči americkému doláru ako rezervnému aktívu.

“To znamená potenciálne vyšší dopyt zo strany formálneho sektora v nasledujúcich rokoch,” povedal Melek.

Dodal, že realitou by sa mohol stať aj možný holubičí obrat v politike Fedu v roku 2024. Nižšie úrokové sadzby majú tendenciu oslabovať dolár a mäkší dolár zlacňuje zlato pre držiteľov iných mien, čím sa zvyšuje dopyt.

V piatok, hoci predseda Fedu Jerome Powell odmietol očakávania agresívneho znižovania úrokových sadzieb v budúcnosti, jeho poznámky naznačili, že Fed môže aspoň nateraz prestať zvyšovať úrokové sadzby. Poukázal na to, že politika je už na „obmedzenom území“.

„Veríme, že hlavnými faktormi, ktoré podporia zlato v roku 2024, budú nižšie úrokové sadzby americkej centrálnej banky, slabší americký dolár a vysoká úroveň geopolitického napätia,“ uviedla BMI, výskumná pobočka Fitch Solutions.

Trhové ceny za skoré a agresívne zníženie sadzieb sú určite pozitívne pre neúročené zlato, pričom futures na úrokové sadzby Fed Funds v súčasnosti znamenajú 59% šancu na zníženie sadzieb v USA už v marci. Pred týždňom bola táto pravdepodobnosť asi 20%.

Predpokladá tiež uvoľnenie o 125 bázických bodov (bps) na celý rok 2024, čo je pokles z 80 bázických bodov. pred pár týždňami.

Trhy tiež počítajú s 80-percentnou šancou na uvoľnenie politiky ECB v marci, aj keď šéf jastrabieho Bundesbanku v rozhovore cez víkend odvrátil takéto vyhliadky.

Prezidentka ECB Christine Lagardeová bude hovoriť a odpovedať na otázky neskôr v pondelok.