FTC: fúzia Exxon-Pioneer v hodnote 59,5 mld. USD

WASHINGTON – Americká Federálna obchodná komisia (FTC) skúma dohodu ropného a plynárenského gigantu Exxon Mobil o kúpe producenta bridlicovej ropy Pioneer Natural Resources Co. za 59,5 miliardy dolárov, ktorá sa stala známou v októbri.

Regulátor 4. decembra 2023 požiadal spoločnosti o dodatočné informácie o transakcii, uviedol Pioneer vo vyhlásení na webovej stránke Komisie pre cenné papiere a burzu (SEC). Exxon a Pioneer spolupracujú s regulačnými orgánmi a stále očakávajú, že transakciu uzavrú v prvej polovici roku 2024.

FTC takéto požiadavky podáva, keď skúma transakcie z hľadiska súladu s americkými protimonopolnými zákonmi, píše The Wall Street Journal. Podľa advokátskej kancelárie Dechert trvá vyšetrovanie fúzií v priemere asi desať mesiacov.

Komisia môže obchod buď zablokovať, alebo ho odmietnuť, čo by v skutočnosti znamenalo jeho schválenie, poznamenávajú noviny.

Ak dohoda prejde, Exxon sa stane najväčším ropným hráčom v Permskej panve v Texase a Novom Mexiku, najaktívnejšej ropnej panve krajiny, ktorá je zároveň domovom najväčších bridlicových ropných polí v Spojených štátoch.