Letom svetom, obchod devízovým mínometom

Zvyšovanie obchodného konfliktu medzi Spojenými štátmi a Čínou by mohlo viesť k novým globálnym problémom, vrátane menových vojen. Tvrdí to nová štúdia OSN, z ktorej cituje CNBC.

. Opisuje dôsledky pre globálne hospodárstvo, ktoré budú mať za následok eskaláciu obchodnej vojny. Môže sa stať, ak do 1. marca Čína a Spojené štáty nesúhlasia a nepodpíšu komplexnú dohodu. V tomto prípade Washington zvýši súčasnú 10-percentnú daň na čínske tovary v hodnote 200 miliárd dolárov ročne na 25 percent.

Podľa autorov správy, v tomto prípade budú hlavnými obeťami rozvojové ekonomiky a trhy, pretože budú nevyhnutne ovplyvnené konfrontáciou globálnych hráčov. Zvýšenie poplatkov a taríf bude mať vplyv na dodávateľov i spotrebiteľov.

Hlavným nebezpečenstvom je možnosť prepuknutia menových vojen. Autori teda nazývajú politiku úmyselného oslabovania národnej meny s cieľom stimulovať vývozy, ktoré používajú viaceré štáty, s výnimkou Spojených štátov. V tomto prípade centrálne banky predávajú meny svojich krajín a spravidla ich menia na doláre, ktoré vývozcovia získavajú za svoje rezervy.

V dôsledku toho sa hodnota amerických štátnych dlhopisov zvyšuje a ich ziskovosť klesá, čo vedie k poklesu úrokových sadzieb na americkom trhu. Avšak samotné krajiny oslabujú meny v prospech vývozcov. Ich výrobky sa stávajú konkurencieschopnými na zahraničných trhoch z dôvodu nižších zahraničných nákladov), začínajú ťažkosti so splácaním zahraničného dlhu denominovaného v dolároch.

Okrem toho podľa štúdie protekcionistické politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa nemusia pravdepodobne viesť k rastu americkej ekonomiky. Dotknú sa len šiestich percent výrobkov.

V decembri na summite G20 v Buenos Aires, Argentína, Trump a predseda ČĽR Xi Jinping súhlasil, že nebude zvyšovať clo až do marca. Počas tejto doby musia krajiny dosiahnuť komplexnú dohodu, ktorá ukončí obchodnú vojnu. Počas posledného kola rokovaní vo Washingtone vyjadrili obe strany dôveru, že sa čoskoro dosiahne dohoda.