Kurz argentínskeho pesa sa zrútil o tretinu

Argentínska národná mena sa v pondelok 12. augusta 2019 ráno výrazne oslabila potom, čo prezident krajiny počas primárnych volieb stratil kandidáta na opozíciu. Kurz pesa nemá vplyv na euro.

Argentínske peso sa oslabilo o 30,3 %% po nedeľných primákach, ktoré vyhral opozičný prezidentský kandidát Alberto Fernandez. Kurz ráno klesol o 19% a potom sa prepadol ešte viac. Buruový index Merval klesol o 32 %. Fernandeza, ktorý bol nominovaný spolu s bývalou prezidentkou Christinou Fernandez de Kirchnerovou, ktorá bude  v prípade víťazstva viceprezidentkou, podporilo viac ako 47% voličov, a súčasného prezidenta Argentíny Mauricio Macri – iba asi tretina. Prezidentské voľby v Argentíne sú naplánované na 27. októbra. Na to, aby vyhral, ​​musí kandidát získať viac ako 45% hlasov, alebo 40%, ak je vzdialenosť od najbližšieho oponenta najmenej 10%.

Bloomberg predtým citoval prognózu spoločnosti BTG Pactual Argentina, podľa ktorej v dôsledku porážky Macriho a zvýšenej pravdepodobnosti, že sa k moci dostane populistický vodca, by peso mohlo stratiť 25% a dlhopisy klesli približne o 20%, hoci niektorí stratégovia očakávajú zásahy na podporu meny. Investori sa obávajú, že peronista Fernandez môže v prípade víťazstva znovu získať kontrolu nad menou a pohybom kapitálu a odkloniť sa od „trhovej“ politiky spoločnosti Macri.