Vyhlásenie členov Rady pre občiansku spoločnosť pri prezidentovi RF v súvislosti s protestmi

Rada pre občiansku spoločnosť pri prezidentovi Ruskej federácie v súvislosti s protestmi kritizuje správanie sa silových zložiek. Tu je neoficiálny preklad textu vyhlásenia.

Dňa 27. júla a 3. augusta 2019 sa niekoľko členov Rady zúčastnilo na monitorovaní priebehu protestov v centre Moskvy. Členovia Rady sa tiež zaoberali pozíciou úradníkov činných v trestnom konaní, sťažnosťami a vyhláseniami účastníkov konaní, materiálmi a dokumentmi, ktoré potvrdzujú povahu týchto konaní, ako aj činmi činných v trestnom konaní.

Zdá sa, že mestské úrady mali právo obmedziť prístup k častiam ulíc a námestia, ktoré by mohli slúžiť ako miesto pre nekoordinované verejné akcie, aby poskytovali zvýšenú ochranu budovám obývaným verejnými orgánmi, objektom súvisiacim so životom mesta.

Podľa pripomienok členov Rady však hlavnými prostriedkami na boj proti občanom, ktorí sa zúčastnili na nekoordinovaných konaniach, boli masové zadržiavanie, a to tak ich účastníkov, ako aj všetkých ostatných osôb, ktoré sa teraz nachádzali v zornom poli predstaviteľov orgánov činných v trestnom konaní.

Správne zadržanie účastníkov nekoordinovaných akcií môže byť celkom legitímne, ak súvisia s konkrétnym správnym správaním a podľa článku 27 zákonníka o správnych deliktoch sa uplatňujú „vo výnimočných prípadoch, ak je to potrebné na zabezpečenie správneho a včasného posúdenia prípadu správneho deliktu“. Samotná prítomnosť občanov v konkrétnych častiach ulíc a námestí, ak sa súčasne nedopustia agresívne kroky, nemôže slúžiť ako základ pre uvedené administratívne opatrenia. Okrem toho sa podľa zákona musí policajný dôstojník v každom prípade zadržania predstaviť a oznámiť dôvody uplatnenia tohto opatrenia.

Takmer všetky (alebo takmer všetky) zadržania, ku ktorým došlo pred očami členov Rady, sa však vyskytli pri porušení tohto postupu, vyzeral nemotivovaný a do značnej miery náhodný. Jedným z takýchto zadržiavaných bez udania dôvodu bol člen rady I. Kalyapin. Štúdium video materiálu vedie k rovnakým záverom. Okrem toho vo väčšine prípadov boli zadržania vykonané veľmi tvrdo a hrubo, s neodôvodneným použitím fyzickej sily a so zjavným zhoršením dôstojnosti zadržaných osôb. Členovia rady študovali niekoľko videí, v ktorých predstavitelia orgánov činných v trestnom konaní brutálne zbili zadržiavaných obuškami – bez známok odporu alebo odporu. Ako viete, u jedného zo zadržaných (K. Konovalov) sa diagnostikovala zlomenina nohy. Existujú dôkazy o oneskorení ďalších zranení.

Zadržané osoby museli často v ťažkých podmienkach stráviť niekoľko hodín špeciálnymi vozidlami. Po ich doručení policajným útvarom bolo v mnohých prípadoch ich právnikom zakázaný dlhodobý prístup k svojim splnomocnencom: konkrétne tieto prípady boli zaznamenané 27. júla na letiskovej policajnej službe (kde bol K. Konovalov medzi klientmi právnika, jeho noha bola zlomená) a policajným oddelením Dorogomilovsky “, OMND„ Veshnyaki “, OMVD„ Nagatinsky “. V tejto súvislosti bola sťažnosť zaslaná generálnemu prokurátorovi.

3. augusta právnici zadržaných vrátane dvoch neplnoletých osôb na dlhý čas nedostali prístup k zadržaným osobám vrátane dvoch neplnoletých osôb, čo vysvetľuje implementáciou plánu pevnosti (ktorý sa zvyčajne zavádza pri útokoch na policajné oddelenia). Aj v tento deň nebolo dovolené dlhodobo zadržiavať právnikov na policajnom oddelení Tagansky, policajnom oddelení Gagarinsky, policajnom oddelení Bogorodsky a na iných miestach. 3. augusta neboli na policajnom oddelení Maryino na niekoľko hodín povolení ani predstavitelia Moskovskej verejnej pozorovacej komisie.

Závažné obavy sú prípady, keď právnici nemali povolený vstup na policajné oddelenia v čase, keď zástupcovia vyšetrovacieho výboru už vykonávali vyšetrovacie opatrenia so zadržanými osobami. Toto je zjavné porušenie zákona o trestnom konaní.

Zaznamenali sa aj prípady, keď zadržaným v konkrétnych policajných útvaroch bolo odmietnuté poskytnúť vodu a jedlo a hrozilo im vyzliečenie (policajný útvar Teply Stan). Takéto konanie je v rozpore s článkom 21 Ústavy Ruskej federácie, podľa ktorého nič nemôže byť dôvodom na zníženie dôstojnosti jednotlivca a medzinárodnými záväzkami Ruska v oblasti rešpektovania a ochrany ľudských práv, najmä Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd (jeho články 3). Zdá sa, že tieto skutočnosti naznačujú neprimeraný účel použitia násilia.

Všetky tieto okolnosti sú dôvodom na vážne obavy. Vzhľadom na to, že hlavnou príčinou konfliktu v Moskve bol spor počas predvolebnej kampane, chcel by som zdôrazniť, že verejné orgány by nemali byť zaujaté voči občanom v súvislosti s ich politickým presvedčením. Malo by sa ukončiť vykonávanie svojvoľného zadržiavania.

Takéto konflikty by sa mali riešiť mierovým politickým dialógom v dôsledku slobodnej výmeny názorov počas slobodných a spravodlivých volieb.

A. Verchovskij, E. Vinokurova, N. Jevdokimova, I. Zassurskij, I. Kaľjapis, J. Kostanov, S. Makoveckaja, L. Nikitinskij, N. Svanidze, A. Soboleva, P. Čikov.