V Moskve chcú zobrať ročné dieťa protestujúcim

Prokuratúra Ruskej federácie chce zbaviť rodičovských práv manželov Oľgu Prokazovu a Dmitrija Prokazova rodičovských práv. Za to, že mali na manifestácii 27. júla 2019 aj ročného syna.  Na výsluchu bol aj ich ročný syn Arťom.

Pred niekoľkými dňami o 23.00 k nim do jednoizbového bytu prišlo deväť ľudí. Boli to vyšetrovatelia, prokurátori, ozbrojení muži a dvaja svedkovia, z ktorých razilo alkoholom.  Nevyzuli sa.  Oznámili im, že prokuratúra má v úmysle usilovať sa o zbavenie rodičovských práv lepra, že budú teraz vyšetrené a že proti nim bolo začaté trestné konanie, za to že zobrali jednoročného syna na protestné zhromaždenie 27. júla. Ide o paragraf 125 Trestného zákona, ktorý hovorí o neplnení si povinností rodiča a paragraf 156 Trestného zákona, ktorý hovorí  o výchove maloletých detí.

Spravodajský program ruskej štátnej televízie Vesti 24 ukázal amatérske zábery o tom ako manželia dali na ruky jednoročného syna Arťoma Sergejovi Fominovi, ktorý je dobrovoľníkom neregistrovanej kandidátky do mestského parlamentu Oľgy Soboľ. Sergej Fomin je krstný otec malého Arťoma a spolužiak Dmitrija Prokazova zo strednej školy. Televízia tvrdí, že s malým dieťaťom sa snažili preraziť obkľúčenie policajtov. Žiadne zábery, ktoré by to potvrdili tento fakt televízia neukázala.

Maličký, ročný Arťom s ružovými líčkami, v červenej bunde a modrej čiapočke, oteckovi na rukách vstúpil do budovy Hlavného vyšetrovacieho úradu Vyšetrovacieho úradu mesta Moskva. Chlapček prišiel na výsluch. Oteckovi na rukách sa usmieval. Mamička išla vedľa neho a tlačila kočiar.  Keď vošli do budovy, chlapec pocítil, že rodičia sa trápia. Čo keď im vezmú dieťa. Arťom sa rozplakal.

Podľa advokátov manželov, trestné stíhanie proti nim incioval šéf ruského vyšetrovacieho úradu Alexander Bastrikin. Sergej Fomin, ktorý držal dieťa na rukách prišiel k vyšetrovateľom sám a dobrovoľne.