Rusko pomôže ľuďom, Taliban zatiaľ neprizná

MOSKVA – Čo priniesli rokovania s predstaviteľmi Talibanu sa uskutočnili v Moskve?

Nedávno sa v Moskve bolo stretnutie moskovského formátu konzultácií o Afganistane za účasti splnomocnených predstaviteľov hnutia Taliban. Na rokovaniach sa okrem Talibanu a ruských diplomatov zúčastnili predstavitelia Číny, Pakistanu, Iránu, Indie, Kazachstanu, Kirgizska, Tadžikistanu, Turkménska a Uzbekistanu. Americké úrady stretnutie podporili, ale uviedli, že sa na stretnutí nezúčastnia.

Rusko na rokovaní zastupoval minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Predstaviteľom afganskej delegácie sa stal úradujúci minister zahraničných vecí vo vláde Talibanu Amir Khan Muttaki.

Rozhovory v Moskve sa uskutočnili napriek tomu, že žiadna krajina – vrátane Ruska – neuznala Taliban ako legitímnu vládu Afganistanu. Sám Lavrov opakovane povedal, že ruská strana nikdy neskrývala svoje kontakty s predstaviteľmi hnutia, keďže sú súčasťou afganskej spoločnosti.

Vo vyhlásení ruského ministerstva zahraničných vecí po stretnutí sa uvádza, že interakcia s Afganistanom sa musí budovať s ohľadom na novú realitu – nástup Talibanu k moci, bez ohľadu na oficiálne uznanie novej afganskej vlády medzinárodným spoločenstvom.

Hnutie Taliban je vo väčšine krajín sveta uznávané ako teroristická organizácia, jeho aktivity na území Ruska sú zakázané, rovnako ako akékoľvek oficiálne kontakty s predstaviteľmi organizácie. Napriek tomu Moskva udržiava vzťahy s lídrami hnutia, ktorí prišli do ruskej metropoly rokovať už viackrát. A hoci ruské úrady priznávajú, že sú pripravené rokovať s novými úradmi krajiny, neponáhľajú sa ich vyradiť zo zoznamu teroristov. Šéf druhého odboru Ázie ruského ministerstva zahraničia Zamir Kabulov poznamenal, že bez príslušného rozhodnutia Bezpečnostnej rady OSN nemôže byť ani reči o vyradení Talibanu zo zoznamu teroristov.

Po rozhovoroch strany „vyjadrili rešpekt k suverenite, nezávislosti a územnej celistvosti Afganistanu“, uvádza sa na webovej stránke ministerstva zahraničných vecí. Účastníci tiež poznamenali, že budú pokračovať v presadzovaní bezpečnosti v krajine s cieľom zabrániť šíreniu teroristických organizácií na jej území.

Zúčastnené krajiny vyzvali Taliban aj na „prijatie dodatočných opatrení na zlepšenie systému verejnej správy“: teda na zostavenie inkluzívnej vlády, ktorá by zahŕňala predstaviteľov všetkých etnopolitických síl krajiny. „Stane sa to základnou podmienkou dokončenia procesu národného zmierenia v Afganistane,“ uvádza sa v dokumente.

Okrem toho účastníci stretnutia vyzvali Taliban, aby presadzoval „umiernenú a rozvážnu“ domácu a zahraničnú politiku. V texte vyhlásenia sa osobitne zdôrazňuje, že nové orgány krajiny by mali voči susedom Afganistanu viesť priateľskú politiku.