Čo týždeň dal: akcie zaznamenali rekordy

NEW YORK – Americké akcie prepisovali historické maximá

Aj napriek slabšiemu rastu ekonomiky Spojených štátov  a niektorým ďalším slabším ekonomickým údajom, ktoré sme zaznamenali v poslednom čase, zostali akcioví investori odolní a vytlačili akcie na rekordné úrovne.

Americké akcie ukončili pondelkové obchodovanie na Wall Street v zelených číslach a siahli na historické cenové maximá. Tento rast bol podporený očakávaním série správ o hospodárskych výsledkoch veľkých technologických spoločností, ktoré boli zverejnené neskôr počas týždňa. Sektory spotrebného tovaru, energetiky a materiálov viedli index S&P 500 na historické maximum. PayPal Holdings Inc. vzrástol po tom, čo spoločnosť uviedla, že nepokračuje v akvizícii Pinterest Inc., čím sa skončili špekulácie o potenciálnom obchode v hodnote 45 miliárd dolárov.

Akcie spoločnosti Tesla Inc. vzrástli po prijatí objednávky na 100 000 áut od spoločnosti Hertz Global Holdings Inc. nad úroveň 1 000 USD za akciu. Ropa znížila zisky po tom, čo prvýkrát od roku 2014 dosiahla 85 dolárov za barel, pričom sa obchodníci zamerali na nadchádzajúce rozhovory medzi Iránom a Európskou úniou, ktoré môžu viesť k oživeniu jadrovej dohody z roku 2015. Výnosy štátnych dlhopisov s kratšou splatnosťou klesli a dolár mierne vzrástol po tom, čo predseda Federálneho rezervného systému Jerome Powell naznačil, že inflácia by mohla zostať vyššia dlhšie, čo podnietilo obavy investorov, že zvyšovanie cien môže prinútiť tvorcov politiky zvýšiť náklady na pôžičky.

V utorok americké akcie znovu prepisovali historické cenové rekordy. Indexy S&P 500 a Dow Jones Industrial Average zaznamenali rekordy potom ako sa začalo utorkové kolo zverejňovania hospodárskych výsledkov spoločností. Akcie spoločností United Parcel Service Inc. a General Electric Co. získali po dobrých výsledkoch. Spoločnosť Facebook Inc. poklesla, pretože jej prísľub odkúpiť viac akcií a zvýšiť výdavky na digitálnu ponuku bol vykompenzovaný výpadkom príjmov. V utorok boli zverejnené dáta o spotrebiteľskej dôvere v Spojených štátoch amerických. Ukázalo sa, že spotrebiteľská dôvera v októbri zaznamenala neočakávaný nárast, keďže boli obavy z vysokej inflácie kompenzované zlepšenými prognózami na trhu práce. Pozitívny vývoj nám indikuje, že hospodársky rast sa po turbulentnom období v treťom štvrťroku zrýchľuje. Index spotrebiteľskej dôvery zaznamenal tento mesiac nárast na 113,8 bodu zo septembrových 109,8 bodu, čím ukončil tri mesiace dlhú šnúru poklesov.

V stredu zaznamenali hlavné americké akciové indexy pokles. Indexy S&P 500 a Dow Jones Industrial Average klesli po tom, čo v utorok stanovili záverečné rekordy. K poklesu viedli najmä akcie spoločností s nižšou trhovou kapitalizáciou. Cenový pokles zaznamenali aj akcie v Európe. Akcie z ťažobného sektora a zo sektora energetiky viedli k poklesu v európskom indexe Stoxx Europe 600, po tom, ako ceny surovín vrátane hliníka a železnej rudy klesali spolu s ropou. Nemecký DAX mal podpriemerný výkon po tom, čo najväčšia európska ekonomika znížila svoju prognózu rastu na rok 2021. Nemecko očakáva, že hospodársky rast bude v tomto roku výrazne slabší, než sa predpokladalo, pretože pretrvávajúce účinky pandémie a stlačenie ponuky bránia oživeniu najväčšej európskej ekonomiky. Zníženie výhľadu na rok 2021 na 2,6 % v porovnaní s predikciou 3,5 % zverejnenou na konci apríla  odráža nedostatok niektorých surovín a rastúce ceny energií, najmä plynu.

Americké akcie vo štvrtok posilnili, pričom obnovili rast aj po tom, čo nové údaje o ekonomickej aktivite v USA boli slabšie, ako sa očakávalo. Nasdaq Composite a S&P 500 dosiahli rekordné záverečné maximá. Správa o HDP ukázala, že ekonomika sa spomalila a expandovala najpomalším tempom za viac ako jeden rok vo štvrťroku od júla do septembra, pričom ekonomickú aktivitu obmedzil variant Delta a obmedzenia na strane ponuky. HDP rástlo anualizovaným tempom o 2,0 %. Ale aj napriek slabšiemu rastu ekonomiky Spojených štátov  a niektorým ďalším slabším ekonomickým údajom, ktoré sme zaznamenali v poslednom čase, zostali akcioví investori odolní a vytlačili akcie na rekordné úrovne.

Európska centrálna banka obnovila vo štvrtok svoj prísľub k uskutočňovaniu núdzových nákupov dlhopisov mierne pomalším tempom. Rada guvernérov zachovala predchádzajúce plány na zníženie mesačných nákupov zo zhruba 75 miliárd eur, ktoré boli prijaté na obdobie od marca do septembra. Sľúbili tiež, že ponechajú program v hodnote 1,85 bilióna eur, známy ako PEPP, v prevádzke do marca 2022 alebo aj dlhšie, ak to bude potrebné. Lagardeová pripustila, že rýchlejšie zvyšovanie cien bude trvať dlhšie, ako ECB pôvodne predpokladala, ale tiež sa držala názoru, že do roku 2022 sa rast cien zmierni. Viacerí predstavitelia ECB však trvali na tom, že eurozóna je v inom stave ako ostatné vyspelé ekonomiky a zostáva odkázaná na podporu. Profesionálni prognostici, ktorých oslovila ECB, tiež zvýšili svoj výhľad inflácie na obdobie do roku 2023, hoci podľa piatkovej správy v roku 2022 naďalej zaznamenávajú prudké spomalenie zo súčasnej úrovne. Respondenti očakávajú rast cien o 1,9 % v roku 2022 a 1,7 % v roku 2023, čo je pod 2 % cieľom ECB.

Americký akciový trh v piatok osciloval medzi malými ziskami a stratami, nakoľko investori spracovávali neuspokojivé hospodárske výsledky spoločností Apple Inc. a Amazon.com Inc., ktoré prišli počas inak solídnej štvrťročnej výsledkovej sezóny mnohých veľkých spoločností. Akcie Amazonu klesli po tom, čo gigant v oblasti elektronického obchodu nesplnil očakávania z tretieho štvrťroka a predpovedal nárast vo výdavkoch v štvrtom štvrťroku v dôsledku narušenia dodávateľského reťazca a rastúcich nákladov na prácu, materiál a dopravu. Očakáva sa, že tieto faktory prinesú Amazonu v aktuálnom štvrťroku dodatočné náklady niekoľko miliárd dolárov. Apple tiež sklamal Wall Street vo svojich fiškálnych výsledkoch za prvý štvrťrok, pričom kľúčové predaje iPhonov nesplnili očakávania ani po uvedení jeho najnovšej série telefónov iPhone 13. Akcie dodávateľov spoločnosti Apple vrátane Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., Qualcomm Inc. a Broadcom Inc. tiež okamžite po výsledkoch klesli.

Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stojí za zmienku nemecký index podnikateľskej klímy inštitútu Ifo, ktorý v októbri klesol z úrovne 98,9 bodov na 97,7 bodov, čo je viac, ako sa očakávalo. Zásoby ropy v USA vzrástli predchádzajúci týždeň o 4,267 mil. barelov, pričom sa očakával rast iba o 1,914 mil. barelov. Počet Američanov, ktorí podali nové žiadosti o dávky v nezamestnanosti, klesol na nové 19-mesačné minimum 281 tisíc v týždni končiacom sa 23. októbra, keď sa trh práce postupne zotavuje do predpandemického normálu v dôsledku prudkého nárastu dopytu po pracovnej sile. Americká ekonomika v 3. štvrťroku 2021 medzikvartálne vzrástla o 2 %, čo je výrazne pod prognózami trhu, ktoré boli na úrovni 2,7 % a prudko sa spomalila zo 6,7 % v 2. štvrťroku. Nemecká ekonomika rástla v 3. štvrťroku medzikvartálne o 1,8 %, odhad trhu bol na úrovni 2,2 %. Ročná miera inflácie v eurozóne vyskočila v októbri 2021 na 4,1 % zo septembrových 3,4 % a bola vyššia ako trhové prognózy, ktoré boli na úrovni 3,7 %.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500: +1,33 %

DOW JONES: +0,40 %

NASDAQ: +2,71 %

DAX: +0,94 %

Euro Stoxx 50: +1,47 %

NIKKEI: +0,30 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500:  +22,61 %

DOW JONES: +17,03 %

NASDAQ: +20,25 %

DAX: +14,36 %

Euro Stoxx 50: +19,65 %

NIKKEI: +5,28 %

Tomáš Ferech, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.