Ceny v eurozóne medziročne stúpli o 4, 1 %

BRUSEL / PARÍŽ / FRANKFURT NAD MOHANOM – Ceny v eurozóne prekonali rekord od globálnej finančnej krízy v roku 2008. 

Ceny v porovnaní s rovnakým časom pred rokom stúpli o 4,1 percenta. V septembri to bolo 3,4 percenta. Nárast inflácie zdvojnásobil cieľ Európskej centrálnej banky (ECB) vo výške dvoch percent.

Podľa ECB je inflácia ťahaná rastúcimi cenami pohonných hmôt, ako aj vyšším dopytom, ktorý prevyšuje ponuku. Predstavitelia ECB očakávajú, že podmienky budú dočasné. Poznamenali, že banka zachová ekonomické stimulačné opatrenia spustené počas pandémie koronavírusu do konca marca 2022. Eurostat tiež uviedol, že rast HDP eurozóny bol v treťom štvrťroku 2,2 percenta, z 2,1 percenta v druhom štvrťroku.

Podľa správy Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) energetická kríza ohrozila rýchle oživenie globálnej ekonomiky. Tá by sa mohla spomaliť pre vysoké ceny fosílnych palív. Okrem toho výpadky elektriny v dôsledku vysokých nákladov na energiu a jej nedostatku znížia aj výrobnú činnosť. V septembri v najväčšej európskej ekonomike rast cien dosiahol vrchol za takmer tri desaťročia, pričom nemecká inflácia v septembri vzrástla na 4,1 percenta.