Gazprom predĺžil zmluvu s Moldavskom

KIŠINEV – Moldavsko a Gazprom predĺžili zmluvu o päť rokov.

Dodávky plynu podľa nového kontraktu sa predpokladajú od 1. novembra 2021. Strany sa už mesiac snažia dohodnúť na nových podmienkach. Informujú o tom médiá v Ruskej federácii a v Moldavsku,

Kišiňov sa dohodol s Gazpromom na predĺžení zmluvy o dodávkach plynu na päť rokov. Informovalo o tom moldavské ministerstvo infraštruktúry.

“Zmluvné strany dosiahli dohodu o vzorci na výpočet ceny, vykonaní auditu dlhu Moldavagazu a potrebe ďalších rokovaní o stanovení splátkového kalendára,” uviedlo ministerstvo.

Predchádzajúca zmluva sa v súlade s dohodou predĺži o päť rokov podľa vzorca na výpočet ceny plynu, ktorý navrhla moldavská strana. Dodávky plynu podľa novej zmluvy sa predpokladajú od 1. novembra, dodal rezort.

Zdroj z ruskej delegácie potvrdil médiám, že zmluva bola podpísaná na päť rokov. V zmluve sa bude používať trhový vzorec, ktorý je normálny pri päťročnom kontrakte, dodal.

Neskôr Gazprom potvrdil predĺženie zmluvy. Dodávky začnú 1. novembra „za obojstranne výhodných podmienok“.

Podľa zdroja agentúry TASS blízkeho rokovaniam nová zmluva počíta s úhradou dlhu Moldavska za dodávky v predchádzajúcich rokoch. Okrem toho sa podľa partnera môže cena ruského plynu pre republiku zvýšiť na 500 – 600 dolárov za 1 000 metrov kubických.

Pred zverejnením tejto informácie sa hovorilo, že zemný plyn by si Moldavsko požičať na Ukrajine, alebo by ho nakupovalo v Poľsku, alebo by ho mohla dodávať firma Vitol. Bol by to však ten istý zemný plyn z Ruskej federácie.

Vitol Group je švajčiarsko-holandská spoločnosť špecializujúca sa na obchodovanie s ropou a ropnými produktmi. Založená v roku 1966. Sídlo v Rotterdame. Prvý najväčší obchodník s ropou a sprostredkovateľ predaja uhľovodíkov  na svete. Jeho najbližšími konkurentmi sú Trafigura, Glencore a Gunvor.