USA: koronavírus nevytvorili v laboratóriu

WASHINGTON  – Americká spravodajská komunita odmietla verziu, že koronavírus bol vytvorený ako biologická zbraň.

Zodpovedajúca správa bola zverejnená na webovej stránke Úradu riaditeľa americkej národnej spravodajskej služby.

Väčšina spravodajských agentúr navyše pripúšťa, že SARS-CoV-2 nebol geneticky modifikovaný. Dve agentúry zároveň považovali dostupné dôkazy za nedostatočné na potvrdenie akejkoľvek verzie. Komunitní analytici zároveň označili obe vedúce teórie o pôvode vírusu: za prirodzené a laboratórne. Druhej možnosti sa drží jedna z amerických špeciálnych služieb, o ktorej sa však nehovorí.

Spravodajská komunita dospela k záveru, že SARS-CoV-2 prvýkrát infikoval osobu najneskôr v novembri 2019 vo Wu-chane. Zároveň čínske úrady takmer nevedeli o existencii vírusu, kým ho neizolovali vedci z Wuhanského virologického inštitútu.

Hádanky pôvodu sa skončili. Vyšetrovanie amerických spravodajských služieb bolo ukončené ešte v auguste. Potom sa spravodajská komunita rozdelila na dva tábory. Prvý sa domnieval, že vírus je zoonotický, to znamená, že sa prenáša zo zvierat (okrem človeka) na ľudí. Podľa druhej verzie je koronavírus laboratórneho pôvodu, pričom pandémia sa začala po „prepuknutí“ infekcie mimo laboratória v čínskom Wu-chane.