Bulharsko chce zachrániť jedinú rafinériu v krajine

SOFIA – Bulharsko rokuje s Európskou komisiou, aby mohla vyvážať palivo vyrobené z ruskej ropy v ruskej ropnej rafinérii Lukoil Neftokhim do tretích krajín, píše Investor. Bez exportu závod nebude môcť fungovať, zastavenie jeho práce bude pre Bulharsko katastrofou.

Podľa všetkých európskych noriem a colných predpisov je palivo vyrobené v Bulharsku produktom bulharského/európskeho pôvodu, aj keď je vyrobené z ruskej ropy. Tento názor vyjadrili úradujúca námestníčka ministra financií Ľudmila Petková a vedúci colnej správy Pavel Gerenskij na zasadnutí energetickej komisie.

Dôvodom diskusie bol návrh strany DPS na zákaz vývozu pohonných hmôt z ropy dovážanej v rámci výnimky z embarga EÚ. Návrh zákona bol prerokovaný v prvom čítaní, podporilo ho 11 hlasmi, zdržalo sa 7 poslancov, jeden bol proti.

Úradujúci podpredseda vlády Hristo Aleksiev dodal, že na pozadí predpovedaného nedostatku na trhu Bulharsko nedokáže zabezpečiť dodávky motorovej nafty, ktorej spotreba v krajine je približne 2,5 milióna ton ročne. Po nadobudnutí platnosti obchodného obmedzenia ES (5. februára 2023) sa v celej Európe očakávajú vážne problémy s dodávkami paliva.

V súčasnosti je zdrojom motorovej nafty pre bulharský trh rafinéria v Burgase, pri rafinácii ropy však vzniká nielen motorová nafta, ale aj benzín a iné vedľajšie produkty, z ktorých niektoré sa v EÚ nepoužívajú a nemožno ich predávať len na bulharský trh. Bulharsko tiež vyváža veľké objemy paliva na Ukrajinu, poznamenal Aleksiev. Potvrdil, že prebiehajú rokovania so zástupcami Európskej komisie, aby Bulharsko mohlo vyvážať palivo vyrobené z dovážanej ruskej ropy do tretiny krajiny.

Zástupca EK na brífingu v Bruseli uviedol, že vývoz ropných produktov bude zakázaný, ale dodal, že prebiehajú rokovania s bulharskými úradmi.

“Podľa mňa neexistujú žiadne ťažkosti – existujú pravidlá,” povedal Pavel Gerenský. Poznamenal, že bol prítomný na rokovaniach s odborníkmi z Bruselu: hovorilo sa, že na ochranu záujmov bulharských občanov bola urobená výnimka, keďže je to jediný spôsob, ako zásobiť bulharský trh palivom. Bez exportu sa však rafinéria Lukoil Neftokhim zatvorí.

Poslanec DPS Stanislav Anastasov v rozprave uviedol, že v Bruseli prebiehajú rokovania o strope cien ropy, ktorý by viedol k zmenám regulácií v smere, ktorý strana navrhuje vo svojom návrhu zákona. Poslanec Demokratického Bulharska Ivajlo Mirčev si je istý, že zákaz vývozu nepovedie k zastaveniu prevádzky elektrárne – môže nájsť alternatívne zdroje ropy.

Dragomir Stoynev (BSP) poznamenal, že ropovod Burgas-Alexandroupolis by sa mohol stať východiskom zo situácie – prostredníctvom neho by sa dali zabezpečiť alternatívne dodávky. Zatiaľ alternatívnou možnosťou sú tankery cez Bospor, ale potom sa dodacia lehota zvýši o 24-28 dní.

Predseda energetickej komisie Delyan Dobrev (GERB-SDS) pripomenul, že účelom ropovodu je prepravovať ruskú ropu z Burgasu na grécke pobrežie, a nie naopak. Projekt navyše vyvolal vážne obavy z jeho vplyvu na životné prostredie v Burgase.

Pred začiatkom stretnutia bola na návrh Dobreva z programu parlamentu vyradená diskusia o návrhoch strán „Pokračovať v zmenách“ a GERB-SDS na kompenzáciu vysokých cien energií.