Kazachstan a Uzbekistan plánujú podpísať dohodu o spojeneckých vzťahoch na princípe rovnosti

ASTANA / TAŠKENT – Ministerstvo zahraničných vecí Kazašskej republiky pripravilo návrh dohody medzi Kazachstanom a Uzbekistanom o spojeneckých vzťahoch.

„Spojenecké vzťahy medzi Kazašskou republikou a Uzbeckou republikou sú budované na báze všestrannej spolupráce, dôvery, rovnosti a vzájomného zohľadňovania národných záujmov, vzájomného rešpektovania nezávislosti, suverenity, územnej celistvosti a nedotknuteľnosti štátnych hraníc, ako aj na princípe vzájomných vzťahov medzi Kazašskou republikou a Uzbeckou republikou. svedomité plnenie vzájomných záväzkov,“ píše sa v dokumente.

Zmluva stanovuje, že v prípade situácie, ktorá podľa názoru jednej zo zmluvných strán predstavuje hrozbu ozbrojeného útoku tretích štátov, zmluvné strany bezodkladne uskutočnia príslušné konzultácie medzi sebou na bilaterálnom základe aj v rámci v rámci medzinárodných organizácií, ktorých sú členmi, s cieľom prijať opatrenia vedúce k jeho mierovému urovnaniu.

Okrem toho sa v zmluve píše, že strany sa zaväzujú, že sa nebudú zúčastňovať na žiadnych blokoch alebo alianciách, a tiež sa zdržia účasti na akýchkoľvek akciách namierených proti druhej strane.

„Žiadna zo zmluvných strán nedovoľuje, aby sa jej územie a prostriedky využívali na účely prípravy alebo uskutočnenia útočných alebo iných nepriateľských akcií proti druhej zmluvnej strane, ako aj na úkor štátnej suverenity, bezpečnosti a územnej celistvosti druhej zmluvnej strany. Zmluvné strany sa zaväzujú, že nedovolia na svojich územiach využívať komunikačný systém a inú infraštruktúru tretím štátom na účely prípravy alebo vykonávania vojenských operácií alebo iných nepriateľských aktivít proti druhej strane,” predpokladá dohoda.

Štáty zároveň vyvíjajú úsilie o podporu riešenia regionálnych konfliktov mierovými prostriedkami/rokovaniami na základe všeobecne uznávaných noriem medzinárodného práva a predovšetkým o rešpektovanie a zabezpečenie suverenity, územnej celistvosti a nedotknuteľnosti hraníc. štátov.

Dohoda tiež zabezpečuje spoluprácu na základe rovnosti a vzájomne výhodných vzťahov v energetike, vrátane ropného a plynárenského priemyslu, elektroenergetiky, v oblasti obnoviteľných zdrojov energie s cieľom realizovať spoločné projekty, ako aj zvyšovať energetickú efektívnosť. a konkurencieschopnosť národných ekonomík, ktoré prispievajú k trvalo udržateľnému rozvoju oboch štátov.