Fotografia The Beatles Abbey Road má 50 rokov

Legendárny záber Beatles na Abby Road je starý 50 rokov. Autor jednej z najznámejších fotografií na svete, Iain Macmillan, ho urobil 8. augusta 1969.

Na obrázku krížia John Lennon, Ringo Starr, Paul McCartney a George Harrison prechod pre chodcov na Abby Road v St. Johns Wood. Idú do domu číslo 3, kde sa nachádza nahrávacie štúdio Abbey Road Studios.

Následne sa fotografia stala obalom albumu s rovnakým názvom, ktorý vyšiel v septembri 1969. Titulnú fotografiu obalu albumu Abbey Road pre album si vybral Paul McCartney. Je autorom myšlienky obalu.

Fotograf Ian Macmillan mal povolené fotografovať iba 10 minút. Urobil šesť záberov, zatiaľ čo Beatles križoval ulicu tam a späť pozdĺž zebry. S fotografiou sa spája veľa legiend a samotný prechod pre chodcov sa stal pútnickým miestom pre turistov, ktorí kopírujú prechádzku po legendárnej štvrti Liverpool.

Abbey Road Studios vznikli v novembri 1931. Založila ich firma EMI. Považujú sa za prestížnu ikonu nahrávacích štúdií. Nachádza sa na Abbey Road v St John’s Wood v City of Westminster. Okrem priameho použitia na nahrávanie nových albumov je jeho technické vybavenie používané aj na remastrovanie množstva nahrávok klasickej hudby, ktoré vznikli v Kingsway Hall.

Abbey Road je jedenásty oficiálny britský a siedmy americký štúdiový album, ktorý nahrala skupina The Beatles. Posledný album skupiny The Beatles, Let It Be, ktorý vyšiel po tomto albume bol nahrávaný pred Abbey RoadAbbey Road je teda zároveň aj poslednou spoločnou štúdiovou nahrávkou skupiny The Beatles.

V Spojenom kráľovstve album vyšiel 26. septembra, 1969 a v USA 1. októbra toho istého roku. Producentom nahrávania bol George Martin, ktorý mal na starosti aj orchestrálne aranžmány. Zvukovým technikom bol Geoff Emerick, asistoval mu Alan Parsons a technikom mixovania albumu bol Tony Banks. Aj napriek tomu, že skupina bola v čase nahrávania vo fáze rozpadu, je tento album považovaný za jeden z ich najštrukturovanejších projektov.

The Beatles boli anglická rokenrolová skupina, ktorá vznikla v roku 1960 v Liverpoole. Skupina účinkovala v rokoch 1960 – 1970. S členmi, ktorými boli John Lennon (gitara a spev), Paul McCartney (basgitara a spev), George Harrison (sólová gitara a spev) a Ringo Starr (bicie a spev), sa stali najvplyvnejšími a najdôležitejšími hudobnými umelcami rockovej doby.

The Beatles s celosvetovo predaným počtom viac, ako 800 miliónov nosičov, je najpredávanejšou hudobnou skupinou histórie. Z každého z ich albumov Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band, The Beatles a Abbey Road sa predalo po viac ako 30 miliónov kusov.

Fotografia:www.thebeatles.com

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.