Akcie v Hongkongu sa zrútili, bohatí chudobnejšími

Najbohatší ľudia v Hongkongu prišli vďaka protestom proti čínskym zákonom 19 miliárd dolárov (USD). Uvádza to tlačová agentúra Bloomberg.

Obyvatelia mesta sú proti vydávaniu páchateľov na pevninskú Čínu a veria, že ide o porušenie ich práv. Protesty negatívne ovplyvnili hongkonské hospodárstvo: akcie mnohých spoločností sa zrútili a zmenšili bohatstvo miestnych obyvateľov.

Podľa denného hodnotenia indexu Bloomberg Billionaires Index šťastie desiatich najbohatších magnátov, ktorí dostávajú svoje príjmy od spoločností registrovaných v Hongkongu, od 23. júla 2019 kleslo o 19 miliárd dolárov. Napríklad bohatstvo Lee Kashina, najbohatšieho muža Hongkongu, kleslo približne o deväť percent, čo je 2,7 mld. USD.

Deď 23. júl 2019  bol posledným dobrým dňom pre hongkonský akciový trh, po ktorom uplynulo deväť po sebe nasledujúcich obchodných dní. Toto je najhorší výsledok od čias , keď mesto, bývalú britskú kolóniu odovzdali v roku 1997 Číne.

Straty boli čiastočne zapríčinené obchodnou vojnou medzi Spojenými štátmi a Čínou, ale iba zdôrazňujú obavy odborníkov, že politická kríza v Hongkongu by oslabila jeho príťažlivosť ako jedného z popredných svetových finančných a obchodných centier. Protesty už zasiahli cestovný ruch a maloobchod, čo prinútilo hongkonského ministra financií Paula Chana, aby oznámil očakávaný začiatok hospodárskeho poklesu.

Investori doteraz zaujali vyčkávací, pretože je ťažké pochopiť, ako sa bude situácia vyvíjať. Bloomberg poznamenáva, že stav majetku mnohých miliardárov je priamo závislý od cien nehnuteľností v meste, ktoré je považované za jedno z najviac neprístupných na svete. Pokračujúce nepokoje môžu viesť k ešte väčšiemu úderu na bohatstvo miestnych podnikateľov.

Fotografia: www.pexels.com