Čo týždeň dal: negatívne inflačné dáta posilňujú možnosť odkladu znižovania úrokových sadzieb

 NEW YORK – Uplynulý obchodný týždeň začal s očakávaniami obchodníkov a analytikov o dátach o inflácií v USA, ktoré v strede týždňa prekvapili a iba posilnili možný odklad znižovania sadzieb.

Koniec týždňa okrem začiatku výsledkovej sezóny, priniesla aj zvýšené napätie na Blízkom východe zo strany Iránu.

Začiatok týždňa priniesol rast na výnosoch 10-ročných štátnych dlhopisov, ktoré dosiahli hodnotu 4,42% a teda nárast o 2 bázické body. Index S&P 500 sa pohyboval pri svojich maximách na úrovni približne 5 200 bodov. Tento týždeň sa niesol v očakávaniach inflačných dát, ktoré by napovedali akým smerom sa budú uberať úrokové sadzby, pričom podľa niektorých údajov obchodníci menia svoje výhľady a predpokladajú už iba 2 znižovania v tomto roku. Pondelok priniesol na komoditný trh pokles na rope, keď Izrael oznámil stiahnutie časti vojska z Gazy, pričom ropa WTI poklesla na 86,53 USD a Brent na hodnotu 90,27 USD za barel. Naopak zlato jemne vzrástlo s hodnotou 2 338 USD za uncu. Bitcoin vzrástol tiež, a to o 3,6% na viac ako 71 700 USD. V rámci akciového trhu, spoločnosti s veľkým kapitálom ako Nvidia či Tesla vzrástli o takmer 5%. Spoločnosť Tesla tiež oznámila tohtoročný plán predstavenia svojho robotického taxi. Taiwanský TSMC, najväčší výrobca a dodávateľ polovodičov, dostane od americkej vlády dotácie vo výške 6,6 miliardy USD a 5 miliárd USD v pôžičkách, na výstavbu 3 nových tovární v Arizone.

V utorok uzavrel americký akciový trh pozitívne, zmazal straty a odrazil sa od dna. Rovnako aj index S&P 500, napriek poklesu v priebehu dňa, nakoniec vzrástol o 0,1% späť na svoje maximá. Pokles bol zaznamenaný na výnosoch 10-ročných amerických dlhopisov, a to 6 bázických bodov na hodnotu 4,36%. Keďže utorok nepriniesol žiadne relevantné makroekonomické dáta, investori naďalej sústreďovali pozornosť na stredajšie dáta indexu spotrebiteľských cien. Trhy zmierňovali stávky na znižovanie sadzieb, pričom prezident atlantskej pobočky Fedu, Raphael Bostic, zopakoval nepriaznivé vyhliadky na znižovanie sadzieb a zároveň dodal, že je otvorený zmene názoru, ak by sa zmenil ekonomický obraz. Na komoditnom trhu kovy zaznamenali nárasty. Zlato dosiahlo nový rekord na hodnote 2 351,04 USD. Priemyselné kovy ako zinok, cín a hliník dosiahli na ázijsko-pacifickom trhu nové maximá, železná ruda sa ustálila na 100 USD za tonu a meď vzrástla o viac ako 1%, dôvodom boli predpoklady o oživení globálnej výroby. Nepriaznivé počasie, choroby a obavy z dodávok vyhnali cenu futures na kakao na nové historické maximum na 10 402 USD za tonu. Naopak ropa z dôvodu diplomatického úsilia na Blízkom východe poklesla, v prípade ropy WTI to bolo 1,3% na 85,34 USD za barel. Spoločnosť Intel predstavila nový čip s umelou inteligenciou, ktorý by mohol byt konkurenciou pre Nvidiu, čo malo za následok pokles akcií Nvidie. Americký Federálny úrad pre letectvo (FAA) vyšetruje sťažnosť inžiniera na bezpečnosť lietadiel Boeing 787 Dreamliner, čo tiež spôsobilo pokles akcií spoločnosti Boeing, ktorý sa už od začiatku roka potýka s bezpečnostnými problémami.

Streda priniesla očakávané inflačné dáta. Index spotrebiteľských cien (bez potravín a energií) prekonal prognózy a zvýšil sa o 0,4% oproti februárovým hodnotám. Tieto dáta spolu s údajmi o zamestnanosti komplikujú zníženie sadzieb a zároveň spôsobili pokles na akciovom aj dlhopisovom trhu. Akcie rozšírili straty, hlavný index S&P 500 zaznamenal pokles o približne 1% na 5 160 bodov, rovnako na tom boli aj ostatné americké indexy Nasdaq a Dow Jones s približne 1% poklesom. Výnosy z 10-ročných dlhopisov stúpli až o 18 bázických bodov a prekročili 4,5%. Dolár naopak vyskočil najviac od januára. Prudký obrat nastal na trhu s ropou z dôvodu ďalších obáv na Blízkom Východe a ropa WTI zaznamenala skok o 1,3% na 86,31 USD a ropa Brent stúpla na 91,71 USD za barel. Meď na Londýnskej burze kovov dosiahla hodnotu 9 500 USD za tonu, pričom od začiatku roku je to viac ako 10% a považuje sa za najvýkonnejší kov na tejto burze, rovnako aj železná ruda bola blízko svojich 2-týždenných maxím po 10% náraste. Zlatu sa darilo udržiavať svoju rekordnú hodnotu na úrovni 2 331 USD za uncu. Spoločnosť Apple oznámila, že v zdvojnásobila produkciu svojich telefónov v Indií, čo značí, že sa spoločnosť snaží čo najviac diverzifikovať produkciu mimo Číny. Výrobca polovodičov TSMC vydal údaje o štvrťročných tržbách, ktoré prudko vzrástli, a to o 16%, čo predstavuje najrýchlejšie tempo rastu za posledný rok. Takýto nárast znamená pokračujúci dopyt po umelej inteligencii. Meta Platforms nasadila vlastný čip na podporu služieb umelej inteligencie v snahe zníženia jej závislosti na externých dodávateľoch ako napríklad Nvidia.

Vo štvrtok sa akcie oživili, pričom ich hnacím motorom boli technologické spoločnosti a zároveň sa obchodníci pripravovali na začiatok výsledkovej sezóny, ktorá začala v piatok s výsledkami bánk ako JPMorgan Chase alebo Citigroup. Trh očakáva rast spoločností z indexu S&P 500 vďaka stabilnej ekonomike a najmä veľkým technologickým spoločnostiam. Nálada bola podporená ďalšími inflačnými dátami, ktoré zaostali za prognózami. Index S&P 500 sa nachádzal v blízkosti hodnoty 5 200, kým Nasdaq 100 vzrástol o viac ako 1,5 %. Predaje 30-ročných dlhopisov zaznamenal nízky dopyt a výnosy z 10-ročných dlhopisov vzrástli o 4 bázické body na 4,58%. Vyjadrenie ECB o možnom znižovaní sadzieb v blízkej dobe, spôsobilo pokles eura. Ropa WTI zaznamenala 0,7% pokles na 85,62 USD za barel a zlato vzrástlo o 1,7% na 2 372,92 USD za trójsku uncu. Štvrtkové obchodovanie prinieslo Amazonu nárast akcií na ich rekordnú hodnotu, Apple vzrástol tiež a to po oznámení plánov prepracovať svoje počítače Mac a Alphabet sa svojou trhovou kapitalizáciou priblížil ku hranici 2 biliónov USD. Naopak banka Morgan Stanley klesla, keď vyšli správy, že ich regulačné orgány preverujú ich majetkovú zložku. Správy z podnikovej sféry hovorili o tom, že Elon Musk navštívi Indiu čo by mohlo naznačovať investície výrobcu áut v tejto krajine. Ďalšia automobilka Ford Motor zas musela znížiť cenu svojho elektrického pickupu, keďže jej zásoby elektromobilov sú vysoké. Oceliarska spoločnosť Thyssenkrupp okrem znižovania výrobnej kapacity plánuje aj veľké prepúštanie, aby zlepšila ozdravenie podniku.

Koniec týždňa priniesol eskaláciu napätia na Blízkom východe, čo spôsobilo, že investori sa odklonili od akcií a presmerovali svoje investície do dlhopisov, dolára a ropy. Po piatkových správach o iránskom útoku na Izrael, akcie zaznamenali pokles, pričom na čele strát boli akcie bánk a výrobcovia čipov. Index S&P500 zaznamenal pokles o 1,5%, spolu s ním poklesli aj indexy Dow Jones a o 1,2%, a Nasdaq o 1,7%. O 7 bázických bodov poklesli aj výnosy na štátnych dlhopisoch a to na 4,52%. Najlepší týždeň od septembra 2022 zaznamenal dolár, ropa Brent prekročila 90 USD a ropa WTI dosiahla hodnotu 85,54 USD za barel. Počas piatkového obchodovania zlato prekonalo hranicu 2 400 USD za trójsku uncu, napriek tomu neskôr pokleslo o 1,3% na hodnotu 2 342 USD. V tento deň zároveň začala aj spomínaná výsledková sezóna. Banky JP Morgan a Wells Fargo nedosiahli očakávané prognózy a to v dôsledku rastúcich nákladov na financovanie. Naopak Citigroup vďaka využitiu trhov na financovanie a kreditných kariet prekonali očakávania. Okrem toho sa obchodníci venovali aj vyjadreniam predstaviteľov Fedu, ktorí nepovažujú znižovanie sadzieb za naliehavé, kvôli silným dátam z trhu práce a vysokej inflácií. Čo sa týka ďalších piatkových správ, tak BlackRock v rámci svojich investičných fondov zaznamenal v 1. štvrťroku čistý prílev 76 miliárd USD, čo pre spoločnosť znamená rekordný objem aktív vo výške 10,5 bilióna USD. Spoločnosť Exxon Mobil schválila 6. ropný projekt v Guyane, čím sa krajine stane najväčším producentom v rámci organizácie OPEC Venezuela. Čínska vláda nariadila China Mobile a iným telekomunikačným operátorom, aby do roku 2027 nahradili zahraničné čipy vo svojich sieťach.

Index spotrebiteľskej dôvery v Japonsku sa v marci 2024 zvýšil na 39,5, čo je nárast z marginálnej revidovanej hodnoty 39,0 v predchádzajúcom mesiaci. Bola to najvyššia hodnota od apríla 2019, keďže nálada domácností sa zlepšila smerom k väčšine zložiek. Výrobné ceny sa v marci 2024 medzimesačne zvýšili o 0,2 %, oproti februáru sa nezmenili, ale zaostali za prognózami o 0,3 %. Na ročnej báze vzrástli v marci o 0,8 %, čo bolo v súlade s očakávaniami a zaznamenali najvyššiu hodnotu od októbra minulého roka. Spotrebiteľské ceny v Číne v marci 2024 medziročne vzrástli o 0,1 %, v porovnaní s prognózami trhu 0,4 % a po 0,7 % náraste v predchádzajúcom mesiaci a index spotrebiteľských cien sa v marci v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom znížil o 1 %, čo bol prvý pokles za štyri mesiace a obrat z 1 % nárastu vo februári a bolo zároveň horšie ako odhady poklesu o 0,5 %, čo poukazuje na najstrmší mesačný pokles za posledné 3 roky. Sezónne upravená miera nezamestnanosti v Južnej Kórei vzrástla v marci na 2,8 % z februárových 2,6 %, čím prelomila dva mesiace po sebe zlepšujúcich sa trendov zamestnanosti a zároveň bola v súlade s očakávaniami.

ECB na svojom aprílovom zasadnutí ponechala úrokové sadzby na rekordne vysokých úrovniach už 5-krát za sebou, pričom sadzba pre hlavné refinančné operácie zostala nezmenená na 22-ročnom maxime 4,5 %. Centrálna banka tiež uviedla, že môže zvážiť zníženie, ak bude viac presvedčená, že inflácia sa neustále pohybuje smerom k 2% cieľu. Úradníci tiež uznali, že inflácia naďalej klesá, pričom väčšina ukazovateľov základnej inflácie a rastu miezd sa zmierňuje, ale upozornili však, že domáce cenové tlaky zostávajú silné, čo vedie k vysokej inflácii cien služieb. ECB ponechala v apríli svoju kľúčovú depozitnú sadzbu na maxime 4 %, čo je v súlade s očakávaniami.

Jadrové spotrebiteľské ceny v USA (CPI), mimo volatilných položiek ako potraviny a energie, vzrástli v marci 2024 o 0,4 % v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom, rovnako ako v predchádzajúcich dvoch mesiacoch a nad očakávania trhu vo výške 0,3 %. Na medziročnej báze zostalo CPI nezmenené na úrovni 3,8 %, čo zodpovedá februárovým údajom a mierne nad trhovými prognózami 3,7 %. Index spotrebiteľských cien vzrástol v marci medzimesačne o 0,4 %, rovnako ako vo februári a nad očakávaniami trhu 0,3 %. Ročná miera inflácie sa druhý mesiac po sebe zrýchlila a v marci dosiahla 3,5 %, čo je najviac od septembra, v porovnaní s 3,2 % vo februári a prognózami 3,4 %. Výrobné ceny  vzrástli v marci medzimesačne o 0,2 %, čo je najmenší nárast za tri mesiace a pod prognózami 0,3 %. Vývozné ceny v marci vzrástli o 0,3 % oproti predchádzajúcemu mesiacu, čím sa spomalili z nadol revidovaného skoku o 0,7 % v predchádzajúcom mesiaci a bol v súlade s očakávaniami trhu. Napriek spomaleniu to bol už tretí nárast exportných cien za sebou. Rovnako vzrástli aj dovozné ceny a to medzimesačne o 0,4 % a mierne nad prognózami o 0,3 %. Podobne ako v prípade exportu, ide o 3 mesiac po sebe rastúcich dovozných cien, pričom v prvom štvrťroku vzrástli o 1,4 %, čo je najviac od februára do mája 2022.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500:            -1.56%

DOW JONES:     -2.37%

NASDAQ:            -0.58%

DAX:                    -1.35%

Euro Stoxx 50:   -1.19%

NIKKEI:                +1.36%

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500:           +7.41%

DOW JONES:    +0.78%

NASDAQ:           +7.00%

DAX:                    +7.04%

Euro Stoxx 50:    +9.59%

NIKKEI:                 +18.11%

David Vantruba, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.