VIX vyzerá príliš nízko pred údajmi o inflácii v USA, a predbežných výsledkoch volieb v Spojených štátoch

NEW YORK – Index S&P 500 klesol od začiatku novembra o 4,5 % na 3 700 p., no potom sa upravil a na konci obchodovania 7. novembra je pokles v tomto mesiaci 1,5 %.

Index volatility VIX, známy aj pod skratkou indikátora „chamtivosť a strach“, klesol v novembri o 1,3 bodu na 24,6 bodu, čo je v skutočnosti mesačné minimum.

Index amerického širokého trhu a index VIX sú zvyčajne nepriamo korelované. Novembrový prepad indexu S&P 500 však nenašiel zodpovedajúcu odozvu v dynamike VIX – pokračoval v poklese. Zo svojho októbrového maxima na 33,57 p, VIX klesol približne o 9 p.

V dôsledku toho 14-dňový oscilátor indexu relatívnej sily (RSI) klesol na 33,59 %, čo je najnižšia hodnota od marca 2016.

Pred týmto týždňom (štvrtok) budú údaje o inflácii v USA za október (CPI sa očakáva spomalenie na 7,9 % r/r z 8,2 % r/r v septembri) a pred výsledkami volieb v polovici obdobia v USA by mali očakávať prudký nárast turbulencie na trhu. Najmä ak jadrová spotrebiteľská inflácia (očakávaná 6,5% r/r oproti 6,6% r/r v septembri) prekvapí a ukáže sa, že bude vyššia ako prognózy. Pochopenie konečných výsledkov volieb v USA môže v určitom scenári prísť až o niekoľko týždňov, čo je tiež faktorom zvyšujúcich sa turbulencií na trhu.

Republikáni budú potrebovať päť kresiel, aby získali väčšinu v Snemovni reprezentantov a iba jedno kreslo na kontrolu Senátu. Prieskumy ukazujú, že republikáni majú veľmi dobrú šancu získať väčšinu v Snemovni reprezentantov a ovládnutie Senátu bude pravdepodobne výsledkom ostrého boja. Americký prezident Joe Biden deň predtým povedal, že demokrati by mali získať väčšinu v Senáte, no udržať väčšinu v Snemovni reprezentantov je náročná úloha.

Prvé výsledky volieb môžu byť známe do stredy 9. novembra do 6. alebo 7. hodiny ráno. Špecifickosť sčítania hlasov je však taká, že môže trvať týždne, kým sa zistí, ktorá strana ovládne Senát. Existuje tiež riziko, že v štáte Georgia nezíska žiadny kandidát viac ako 50 % hlasov. V tomto prípade bude druhé kolo naplánované na 6. decembra 2022.