Korene HighChem vyrašili v daňovom raji Delaware

BRATISLAVA – Bývalá firma Roberta Mistríka HighChem s.r.o. má korene v americkom štáte Delaware, ktorý je daňovým rajom. Daň z právnických osôb je tam nula. Robert Mistrík kandidoval na funkciu prezidenta Slovenskej republiky.

Súčasným majiteľom firmy HighChem, s. r. o. je dnes americká firma Thermo Fisher Scientific Inc., ktorá sídli na adrese Third Avenue 168 Waltham, Massachusetts 024 51, Spojené štáty americké. Firma vyrába laboratórnu techniku. 

USA a Slovenská republika majú podpísanú dohodu o zamedzení dvojitého zdanenia. To znamená, že firma sa zdaňuje len v jednej krajine. V USA neplatí nič, teda figu borovú, a na Slovensku ešte väčšiu figu borovú.

Ak sa pozrieme do obchodného registra amerického štátu Massachusetts, zistíme, že vo výpise z registra sa uvádza, že ide o zahraničnú firmu. V obchodnom registri je zápis: “Typ entity: zahraničná korporácia”. Firmu registrovala firma Capitol Corporate Services Inc. z Bostonu. Firma vznikla v roku 1960. V roku 2000 sa spojila s firmou Thermedics Inc. V americkom obchodnom registri sa uvádza, podľa akého práva je firma registrovaná. Register uvádza skratku DE. To je skratka amerického štátu Delaware.

Firma vydala dva druhy akcií.  Jedny majú menovitú hodnotu 1 USD A druhé 100 USD. Akcie v menovitej hodnote 1 USD firma vydala v hodnote 1 200 000 000,00 USD. Firma vydala 50 000 akcií v menovitej hodnote 100 USD čo je celkom 5 000 000,00 USD.

Sídlo firmy Thermo Fisher Scientific Inc. sa kedysi ponúkalo na portáli www.commercialcafe.com.