Keď dáma dobre varí, môže všetkých len oklamať

Vysvetlenie niektorých ekonomických pojmov a termínov jednoduchými slovami.

Uvidíš muža. Podídeš k nemu a hovoríš: „Veľmi dobre varím!“ To je priamy marketing. Prišla si do múzea s priateľmi a vidíš muža. Jeden z tvojich priateľov k nemu podíde a hovorí: „Ona veľmi dobre varí“! To je reklama.

V reštaurácii vidíš muža. Vstaneš a napravíš si šaty, podídeš k nemu a nalievaš mu nápoj. Hovoríš mu: „Dovolíte?“ Pristúpiš k nemu bližšie, aby si mu napravila kravatu a súčasne sa jemne dotkneš jeho ruky a potom povieš: „Mimochodom aj veľmi dobre varím!“ To sú vzťahy s verejnosťou (public relations).

Na vysokej škole vidíš mladého človeka. Cestou chytrých machinácií zorganizuješ špinavú hádku medzi prítomnými dievčatami, a sama zostávaš bokom. Keď všetci skončia hádku zvoláš: „Poďme odtiaľto okamžite preč! Dievčatá sa medzi sebou nesmú biť, radšej by sa naučili medzi sebou rozprávať ako ja…“ To sú špinavé vzťahy s verejnosťou (black public relations).

V kaviarni vidíš muža. Podíde k tebe a povie ti: „Počul som, že dobre varíš…“ To je  spoznanie značky.

Prichádzaš na podujatie a tam je množstvo pekných žien. Opravuješ si časť účesu a hovoríš: „Viem dobre variť a nič za to nepotrebujem!“ To je dumping.

Prichádzaš do divadla a hovoríš: „Viem veľmi dobre piecť, a ty budeš tretím, kto skúsi moju tortu!“ Z kabelky vytiahneš plastovú nádobu s kúskom torty. To je sieťový marketing. Nešla si na podujatie, ale všetci na ňom o ničom inom nehovoria, len o tom ako vieš veľmi dobre variť. To je populárna obchodná značka.

Prídeš do múzea s priateľmi a vidíš muža. Podídeš k nemu a hovoríš, že ťa volajú Martinka. Všetci vedia, že Martinka veľmi dobre varí. Martinka vie, že si použila jej meno. Za to Martinka dostane čokoládku. To je fundrainsig.

Prišla si do reštaurácie s priateľkami. Vidíte majiteľa reštaurácie. Každá z vás mu rozpráva ako veľmi dobre varí. To je tender.

Chystáš sa na ples. Tvoja priateľka tam už rozširuje lístočky, v ktorých sa opisuje ako veľmi dobre varíš. To je rozširovanie tlačovej správy.

Prídeš na večierok a do mikrofónu všetkým hovoríš ako pečieš kačicu. O niekoľko dní sa všetci hostia stretávajú u lekára s otravou žalúdka. To sú obete klamlivej reklamy.

Prichádzaš na novoročný večierok a hovoríš tam piatim prítomným mladým ľuďom, že ak každý z nich porozpráva svojim piatim kamarátom, že ty veľmi dobre varíš a tí o tom porozprávajú ešte ďalším piatim, tak im za to všetkým navaríš. Keď už pol krajiny túži po tvojom jedle, všetkých otentuješ a skryješ sa neznámom mieste. To je pyramídová investičná schéma.

Prichádzaš do reštaurácie a vyhlasuješ, že veľmi dobre varíš. Tomu kto ti ponúkne čokoládu a šampanské, podaruješ čokoládovú tortu. To je protekcionizmus.

Prichádzaš na večierok s Martinkou. Ty veľmi dobre pečieš a ona veľmi dobre varí. Všetkým dáš podmienku. Len spolu. To je strategické partnerstvo.

Požičiaš si od priateľky mixér a potraviny. Sľúbiš jej každú druhú čokoládku, ktorú zarobíš. To je akciová spoločnosť.

Si škaredá a nikto ťa nechce. Otecko zaplatí banket. Prichádza dav ľudí a všetci sú pripravení milovať tvoje pampúšiky. To sú štátne dotácie.

Prichádzaš na večierok, netancuješ, nesmeješ sa a jednoducho kašleš na všetkých. Umyješ si ruky, sfúkneš sviečky pichnuté do torty. Všetci sa v nemom úžase pozerajú len na teba. To je postavenie lídra na trhu.

Si vegetariánka, ale si nútená chodiť na degustáciu stejkov. To je politika firmy.

Všetci už dávno vedia ako dobre varíš. Rozšíriš medzi ľuďmi klebetu, že s obľubou chodíš na jazzové koncerty. To je obsadenie nového trhu.

Prichádzaš do kaviarne, vidíš muža a hovoríš mu ako dobre varíš. Potrebuješ za to dve kávy a dve čokoládky. Idete do tvojej reštaurácie. Hovoríš, že si unavená. Variť za teba bude tvoja priateľka. Za to jej dáš jednu kávu a jednu čokoládku. To je outsourcing.

Prichádzate na pôdu vysokej školy, vidíte študenta a hovoríte mu: „Poď s nami do našej pekárne, pečieme perfektné pampúšiky. On vám odpovie: „Nemám rád sladkosti!“ To je nesprávny výber cieľovej skupiny.

Varíš za odmenu čokoládkami a kávou. Zarobenú kávu a čokoládky odovzdáš priateľke. Ona to prinesie k tebe domov. S priateľmi si vypijete kávu a zahryznete je čokoládkami. To je pranie špinavých peňazí.

Prichádzaš do divadla, si krásna, milá a rozumná…Okrem iného vieš, že dobre varíš. Ty vieš, že svoje pampúšiky môžeš podarovať akémukoľvek mužovi len tak. Všetci muži sa však zoznámili zo slečnami a chcú od nich peniaze. To je trh.