Ako sa celkom zbaviť zakoreneného myslenia

Olga Chemm, prevádzková riaditeľka digitálnej agentúry WIM.Agency, hovorí o tom, ako sa naučiť myslieť novým spôsobom.

Neustále si všimneme, že ľudia reagujú na udalosti rôznymi spôsobmi. Pre jedného sa najmenšia prekážka stáva neprekonateľnou, zatiaľ čo pre druhého akoby na ceste k cieľu neboli žiadne prekážky. Jeden neznáša zmeny, druhý neustále skúša niečo nové.

Carol Dweck, americká psychologička a jedna z popredných odborníkov v oblasti motivácie, verí: je to o tom, ako myslíme. Identifikuje dva typy myslenia: pevné a flexibilné. V prvom prípade človek považuje svoje schopnosti a zručnosti za samozrejmosť, nevyužíva príležitosti na rozvoj, neústupne prijíma neúspechy a úspech ostatných pripisuje skutočnosti, že mali „len šťastie“. Ľudia s flexibilným myslením sa, naopak, neobávajú neúspechu, veria, že sa dajú rozvinúť potrebné vlastnosti, a motiváciu pre rast vidia v úspechu ostatných.

Typ človeka, ku ktorému človek patrí, do značnej miery určuje kvalitu jeho života. Dobrá správa je, že nejde o vrodenú vlastnosť: svoje myslenie môžete a mali by ste zmeniť. Pozrime sa, ako to urobiť, na príklade deviatich najbežnejších situácií a javov.

1. Postoj k schopnostiam

Zakorenené myslenie: talenty, zručnosti, schopnosti sú dané, ktoré sme dostali raz a navždy. Tí, ktorí majú väčšie schopnosti, majú šťastie.

Čo je najlepšie?

Je dôležité si uvedomiť, že spolu s vrodenými sklonmi existuje veľa zručností, ktoré si rozvíjame sami. Na vytrvalosti a úsilí často záleží viac ako na talente danom prírodou. „Ten, kto vie viac, sa len viac naučil,“ – myslí si človek s flexibilným myslením.

2. Postoj k chybám

Opravené myslenie: chyby sú zlé. Nemôžeš sa mýliť, pretože zvonku budem vyzerať zle.

Čo je najlepšie?

Chyby sú nevyhnutné, pretože nie nadarmo sa hovorí, že sa mýli iba ten, kto nič nerobí. Ľudia s flexibilným myslením nerobia z chýb tragédie, pretože chyba je príležitosť stať sa lepším.

3. Postoj k ťažkostiam

Zakorenené myslenie: Ťažkosti často vedú k chybám, čo znamená, že je najlepšie sa im vyhnúť, aby ste sa nedostali do nepríjemnej situácie.

Čo je najlepšie?

Rovnako ako chyby, aj ťažkosti sú príležitosťou učiť sa nové veci a zlepšovať sa. Bez opustenia komfortnej zóny nedôjde k žiadnemu vývoju, pretože posun vpred si vždy vyžaduje úsilie.

4. Postoj k neúspechu

Opravené myslenie: „No, nič sa nepodarí, je lepšie so všetkým prestať!“

Čo je najlepšie?

„Sú to iba dočasné ťažkosti, budem sa o to snažiť aj naďalej!“ Môže sa to zdať ako viera v seba a predstieraný optimizmus, ale toto si myslia ľudia s flexibilným myslením. Je potrebné pamätať na to, že existuje len veľmi málo skutočne neodstrániteľných chýb: spravidla sa na to, čo sa spočiatku javilo ako katastrofa, zabudne za pár týždňov.

5. Postoj k úspechu iných ľudí

Zakorenené myslenie: „Ostatní majú viac šťastia ako ja! Prečo je život taký nespravodlivý? Nikdy nemôžem dosiahnuť taký úspech! “

Čo je najlepšie?

Namiesto toho, aby ste sa nekonečne porovnávali s ostatnými (a nie vo svoj prospech), môžete nájsť inšpiráciu a dobré znamenie pre úspech ostatných. “Ukázalo sa, že to je to, čo môžeš dosiahnuť!” Ak uspejú, uspejem! ““

6. Postoj ku kritike

Zakorenené myslenie: zášť a odmietanie. Kritici sú ignorovaní, aj keď by mohli byť nápomocní.

Čo je najlepšie?

Kritika je neoddeliteľnou súčasťou pracovného toku. Samozrejme, nemali by ste sa nechať unášať sebazničením, ale kritika vyjadrená v správnej podobe nám skutočne pomáha stať sa lepšími.

7. Postoj k novému

Zakorenené myslenie: všetko nové je vnímané ako potenciálne zlyhanie, čo znamená, že je lepšie zvoliť známe a osvedčené.

Čo je najlepšie?

Známe prostredie a známe úlohy, nič nové. Takže pokojný, útulný, tichý … A žiadny vývoj. Kvôli zmene nemusíte prenasledovať zmeny, ale nemali by ste sa báť ani nového: je to skvelá príležitosť na spestrenie života a získanie nových zručností.

8. Postoj k ľuďom

Zakorenené myslenie: uprednostňuje sa prostredie, v ktorom sa človek cíti istejšie.

Čo je najlepšie?

Vtipy o „škaredej priateľke“ vymýšľali ľudia s pevným myslením. Nemali by ste si vyberať ľudí, proti ktorým vyzeráte výhodnejšie, úspešnejšie a inteligentnejšie. Nechajte sa inšpirovať svojim okolím a pomôžte vám stať sa lepším.

9. Postoj k procesu / výsledku

Fixované myslenie: fixácia na výsledok. „Výsledkom som ja,“ čo znamená, že v prípade zlyhania je znehodnotená celá osobnosť.

Čo je najlepšie?

Namiesto toho, aby ste so zatajeným dychom čakali na výsledok (a obávali sa, že to nebude dosť dobré), zamerajte sa na postup. „Urobím maximum, čo bude v mojich silách,“ Pamätajte, že žiadny výsledok necharakterizuje človeka ako človeka, čo znamená, že neúspech nie je koncom sveta.

Čo robiť?

Samozrejme, vedieť, „ako na to“, je už polovica úspechu, ale je lepšie si pomôcť reštrukturalizovať svoje myslenie a začať uvažovať inak.

A nakoniec …

Zakorenené myslenie je odpor k životu, neustále sklamanie, smútok nad premeškanými príležitosťami a pocit nespravodlivosti sveta. Samozrejme, je dosť ťažké sa za takýchto podmienok rozvíjať a dosahovať úspechy.

Ľudia s flexibilným myslením si, naopak, veria vo svoje schopnosti, akceptujú vzostupy i pády a chápu, že príležitostí, ktoré svet ponúka, je veľa. Pre týchto ľudí je skutočne jednoduchšie stať sa úspešnými – nie preto, že majú „len šťastie“, ale pre spôsob myslenia, ktorý prispieva k úspechu.

Je dôležité si uvedomiť, že nejde iba o pracovné úspechy: spôsob nášho myslenia má rozhodujúci vplyv na kvalitu nášho života, pomáha správne komunikovať s blízkymi a nadväzovať nové spojenia. Napokon, rodičia s flexibilným zmýšľaním to učia svoje deti a vytvárajú tak celú generáciu „šťastných“ ľudí.