PrivatBank chce za majetok na Kryme 1 mld. USD

PrivatBank Ukrajiny oznámil svoje víťazstvo nad Ruskom v arbitrážnom súde v Haagu v prípade náhrady za majetok stratený na Kryme. Uvádza to správa banky.

“Ruská federácia porušila svoje záväzky vyplývajúce z dvojstrannej dohody o podpore a vzájomnej ochrane investícií, ktorá nezákonne vyvlastnila aktíva PrivatBank na Kryme, a PrivatBank má nárok na vrátenie tohto vyvlastnenia v plnej výške,” informuje Haagský súd.

Výška náhrady škody v súvislosti s vyvlastnením ukrajinského majetku sa nenazýva, o nej súd chce rozhodnúť v priebehu ďalších konaní. Ukrajinská banková skupina trvá na kompenzácii vo výške jednej miliardy dolárov.

Po pripojení Krymu Rusku začali ukrajinské orgány a spoločnosti zaplaviť medzinárodné súdy s nárokmi na náhradu strateného majetku na polostrove. Napríklad iba Naftogaz požaduje od Ruska päť miliárd dolárov.

Majiteľom kedysi súkromnej banky bola skupina Igora Kolomojského. Vkladatelia PrivatBanky prišli o vklady. Preto Ruská federácia vyvlastnila jeho majetok na Kryme. Boli to napríklad hotely.yy