Google, Amazon a Facebook digitálni gangsteri

Senátorka za Demokratickú stranu v USA Elisabeth Warrenová prišla s návrhom, o ktorom sa najviac diskutuje v USA. Navrhuje rozdeliť technologické firmy Google, Amazon a Facebook.V svojom príspevku na portáli www.medium.com  píše o tom, že by sa mala zaviesť nová kategória firiem platfoma.  Ide o spoločnosti, ktoré vlastnia virtuálne obchody s obratom viac ako 25 miliárd dolárov. Warren navrhuje zabrániť takýmto gigantom používať svoje vlastné marketingové metódy na predaj svojich tovarov.

Príspevok spomína tri takéto monopoly: Google, Amazon a Facebook. Pre spoločnosť Google to znamená upustiť od vyhľadávacích služieb a predaji tovarov, pre Amazon – zákaz predaja produktov z adresy Amazon Basics a rozdelenie Whole Foods do samostatného podnikania a pre Facebook. Predajoch cez patformy Instagram a WhatsApp, senátorka nespomína.

Okrem toho, protimonopolné zákony by podľa senátorky Elisabeth Warren mali úplne zakázať spoločnostiam typu platforia zdieľať zhromaždené osobné údaje používateľov s tretími stranami.

Senátor nazýva novú realitu “neutralita platforiem”.

“Súčasní technologickí giganti majú príliš veľa moci – nad našou ekonomikou, našou spoločnosťou a našou demokraciou. Vyrovnal súťažiacich, použili naše osobné informácie na zisk a narušili pravidlá proti všetkým ostatným. A v procese spôsobil poškodenie malých podnikov a potlačil inovácie, “- hovorí Warren.

Elizabeth Ann Warrenová sa narodila 22. júna 1949 v Oklahoma City. Je americkou političkou a od roku 2013 senátorokou za štát Massachusetts. Je členkou Demokratickej strany.

V posledný deň minulého roku, 31. decembra 2018 oznámila o tom, že sa môže zúčastniť ďalších prezidentských volieb v Spojených štátoch amerických.

Business Insider poznamenáva, že ďalší uchádzači o kreslo v Bielom dome tiež vyjadrili znepokojenie nad všemocnosťou amerických gigantov v oblasti informačných technológií. Ale senátorka Warrenoa bola prvá, ktorá navrhla plnohodnotnú novú protimonopolnú politiku. To, že sa o nej aktívne diskutuje, prakticky zaručuje Google, Amazon a Facebook nové  problém po voľbách.

Hodnota príspevku Warrenovej pozostáva v tom, že upozorňuje na potrebu rozvíjať nové prístupy pri regulácii monopolov. Ak je činnosť regulátora obmedzená na monitorovanie cien, neexistuje miesto pre nájdenie monopolného správania sa  technologických firiem. A pri regulácii takéhoto trhu cena služby nie je vôbec hlavným parametrom.

Ofenzívou proti technologickým spoločnostiam sa tiež zaoberajú zákonodarcovia vo Veľkej Británii. Po 18-mesačnom vyšetrovaní boli obchodné praktiky na Facebooku označené ako gangsterské. Denník The Telegraph označil technologické firmy za digitálnych gangsterov.