Ohrozenie demokracie neidentifikovaným obsahom a temnými osobnými inzerátmi

Vo Veľkej Británii sa pred časom  skončilo rozsiahle vyšetrovanie praxe najväčšej sociálnej siete Facebook. Trvalo 18 mesiacov.  Jej šéf Mark Zuckerberg trikrát odmietol odpovedať na otázky poslancov. Hlavný záver vyšetrovania je to, že so samoreguláciou technologických gigantov je potrebné skončiť čo najskôr.

Pokiaľ ide o rozsah činností a dosah užívateľov, spoločnosti s modernými technológiami sú podobné štátom. Potrebujú rovnakú reguláciu – zákony a sankcie vrátane trestov. To je to, čo britskí poslanci žiadali po 18-mesačnom vyšetrovaní aktivít Facebooku. Správa má názov Dezinfromácie a falošné správy (Disinformation and ‘fake news’). Hypertextový odkaz na správu je tu.

“Demokracia je ohrozená kvôli zlomyseľnému a vytrvalému zacieleniu obsahu na občanov tak, že dezinformujú  “temnými osobnými inzerátmi “z neidentifikovateľných zdrojov distribuovaných prostredníctvom hlavných sociálnych sietí, ktoré používame každý deň,” cituje Damiena Collinsa z parlamentého výboru denník The Telegraph. Noviny označili správu komisie za “zničujúcu” pre Facebook.

Je neprijateľné, že spoločnosti ako Facebook sa správajú ako digitálni gangstri online sveta, pričom si o sebe myslia, že stoja nad zákonom,” píše sa v správe.

Výbor tiež poukazuje na to, že sa trikrát pokúsil získať odpovede od Marka Zuckerberga, ale na rozdiel od “konfrontácie” s americkými zákonodarcami ignoroval žiadosti zo zahraničia. Poslanci hovoria, že poslal na miesto neskúsených podriadených, ktorí neboli schopní odpovedať na otázky výboru.

Výbor požaduje čo najskôr dokončenie obdobia samoregulácie technologických firiem a obmedzenie ich činnosti prísnymi legislatívnymi normami, ktorých porušenie by bolo spojené s astronomickými pokutami, alebo sankciami.