Spiegel: jazda na bicykli chráni pred vírusmi

BERLÍN –  „Ako udržiavať „sociálnu vzdialenosť “ na cestách? Je lepšie cestovať autom alebo na bicykli. Zároveň má jazda na bicykli jednoznačnú výhodu a nesúvisí iba s klímou: bicykel dvojnásobne chráni pred infekciami,“ píše nemecký časopis Der Spiegel.

“Každý, kto sa vyhýba autobusom a vlakom, znižuje riziko infekcie, pretože koronavírus je prenášaný hlavne vzdušnými kvapôčkami v blízkom dosahu,” vysvetľuje imunonológ Michael Barshok.  Podľa neho je šanca zachytiť infekciu počas cestovný čas na bicykli je približne „nula“, uvádza portál Spiegel.

Cyklisti si nielen automaticky udržiavajú odstup, ale majú aj menšie riziko nákazy vírusom kontaktom s rôznymi povrchmi. Podľa jednej štúdie patogén naďalej žije na povrchoch a môže zostať nákazlivý až deväť dní. Preto je každé zábradlie vo verejnej doprave potenciálne nebezpečné.

„Počas epidémie koronavírusov má cyklistika ešte jeden význam: môže vykonávať preventívnu funkciu. Tí, ktorí pravidelne jazdia na bicykli, znižujú krvný tlak, ak trpia hypertenziou. K ardiovaskulárne choroby, bez ohľadu na vek, súvisia s ochoreniami tlaku, ktoré zvyšujú riziko závažnej choroby Covid-19, píše na svojej webovej stránke inštitút Roberta Kocha. ““

Ale pre zdravých ľudí môže mať cyklistika pozitívny efekt: pri tréningoch, ktoré zvyšujú vytrvalosť, sú trénované svaly pľúc. Okrem toho sa pri jazde na bicykli zlepšuje ventilácia pľúc a ich prísun krvi. Intenzívnejšie dýchate, čo znamená dobre si vyčistite pľúca. Je optimálny z hľadiska ochrany proti vírusu.