WHO: nie slovám prezidenta Emmanuela Macrona

ŽENEVA – Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) reagovala na vyhlásenie francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, že Rusko a Čína vedú „nový typ svetovej vojny“ pomocou vakcín proti koronavírusu.

Vyhlásenie hlavy štátu komentoval Bruce Aylward, hlavný poradca generálneho riaditeľa WHO pre  mimoriadane situácie.

“Sme vo vojne, vodcovia majú pravdu.” Toto je vojna proti vírusu, nie proti sebe, “vysvetlil. Aylward upriamil pozornosť na to, koľko hláv štátov bolo schopných komunikovať prostredníctvom generálneho riaditeľa WHO s cieľom dosiahnuť spoločný cieľ poraziť COVID-19. “Je tu veľa napätia, niekedy priateľský oheň, ale to je podstata takéhoto zápasu.” (…) Z toho sa môžeme dostať iba spoločne, “- uzavrel zástupca organizácie

Michael Ryan, riaditeľ programu WHO pre mimoriadne situácie v oblasti zdravia, dodal, že je nesprávne obviňovať všetkých vodcov štátov z práce proti ich ľuďom na politické účely. „V drvivej väčšine prípadov, bez ohľadu na ideologické názory, sa väčšina vodcov snaží urobiť pre svojich ľudí lepšie. Možno to nerobia ideálne, ale je to súčasť procesu, “uviedol.

Francúzsky prezident 25. marca oznámil, že Európa čelí „novému typu svetovej vojny“ ohľadom vakcín COVID-19. Podľa jeho slov sa tak stalo okrem iného kvôli činom Ruska a Číny, ktoré sa snažia „ovplyvniť prostredníctvom vakcíny“.

Po tomto vyhlásení vývojári ruskej vakcíny Sputnik V ponúkli Francúzsku, aby si preparát vyrobili doma. Zdôraznili, že výroba rôznych druhov vakcín je „cestou k nezávislosti očkovania“