Mongolsko ľudia podozriví z ochorenia v karanténe

ULANBÁTÁR – V Mongolsku boli hlásili  štyri nové prípady nového typu koronavírusu COVID-19. Oznámil to riaditeľ Národného centra pre výskum infekčných chorôb D. Nyamhuu. Informuje o tom denník Montcame. 

Uviedol, že koronavírusovú infekcia bola zistená u dvoch mužov a dvoch žien, ktoré 16. marca pricestovali cez charterový let Berlín-Moskva-Ulan-Bator.

K 21. marcu 2020 bolo v krajine potvrdených 10 prípadov koronavírusu. Všetky prípady sú importované, poznamenalo Národné  centrum pre výskum infekčných chorôb.

Ku koncu minulého týždňa centrum  izolovalo 220 ľudí podozrivých z nákazy. Na národnej úrovni bolo pozorovaných 3 837 osôb, z ktorých 2 370 je v izolácii. Týchto ľudí obsluhuje 320 lekárov a zdravotníckych pracovníkov. Podľa Ya. Buyanjargala, vedúceho oddelenia lekárskej pomoci ministerstva zdravotníctva, je v karanténe 14 zdravotníkov. V Mongolsku sa prihlásilo na prácu v zdravotníckych zariadeniach 1200 študntov a učiteľov  zo Školy ošetrovateľstva pri Akadémii vied Mongolska. Začnú pracovať v pondelok.

Občania, ktorí používajú sociálne siete ako Facebook a Twitter, navrhli zriadenie poľnej nemocnice na izoláciu podozrivých. Od začiatku prepuknutia choroby ministerstvo zdravotníctva skúmalo možnosť zriadenia poľnej nemocnice, čo sa vzhľadom na poveternostné podmienky v Mongolsku považuje za nemožné. Uviedol tiež, že v súčasnosti existuje dostatočná izolácia.

Mongolsko je krajina vo východnej Ázii, hraničia s Ruskom na severe a Čínou na juhu. Nemá prístup k moru.

Štát je účastníkom takmer všetkých štruktúr OSN, ako aj niektorých štruktúr Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ)  ako pozorovateľa. Úradným jazykom je mongolčina. Písmom je cyrilika. Krajina má 3,2 milióna obyvateľov.

Mongolské hospodárstvo sa sústreďuje na odvetvia ako je ťažba nerastných surovín a poľnohospodárstvo. Nerastné suroviny ako meď, uhlie, molybdén, cín, volfrám a zlato tvoria významnú časť priemyselnej výroby krajiny.

V období od roku 1924 do roku 1991 získala Mongolská ľudová republika významnú finančnú a hospodársku pomoc od ZSSR. Na vrchole tejto pomoci je jedna tretina jej hrubého domáceho produktu. Krajinu od roku 1952 do roku 1984 viedol Jumdžágín Cedenbal, predseda Mongolskej ľudovej revolučnej strany Na začiatku 90. rokov a nasledujúcom desaťročí mongolské hospodárstvo prešlo vážnou recesiou nasledovanou stagnáciou.