Čo týždeň dal: trhy v znamení špekulácií o špionáži

NEW YORK – Šéf spoločnosti Tesla Elon Musk poprel špekulácie, že vozy tejto značky by mohli byť v Číne používané ku špionáži.

Agentúra Bloomberg pred niekoľkými dňami informovala o tom, že Tesly nemôžu byť v Číne používané vo vojenských objektoch, pretože sa tamojší armáda obáva o osud dát, ktoré zbierajú kamery týchto áut. Elon Musk v sobotu prostredníctvom videohovoru počas čínskeho obchodného fóra povedal, že ak by sa nejaká firma zapojila do špionáže v cudzej krajine, “dopady toho by pre ňu boli mimoriadne zlé”. “Ak by Tesla používala autá ku špionáži v Číne alebo niekde inde, znamenalo by to pre nás koniec,” citovala ho britská BBC. Okrem toho vyšla taktiež správa, kde Cathie Wood, ktorá je zakladateľkou a výkonnou riaditeľkou ARK Investment Management LLC, očakáva, že ceny akcií spoločnosti Tesla môžu do roku 2025 vzrásť až na cenu 3000 USD. Ceny akcií spoločnosti počas dnešného obchodného dňa rástli o 6%.

Predseda Federálneho rezervného systému Jerome Powell uviedol, že ceny tento rok porastú, keď pandémia ustúpi a Američania budú môcť ísť von a utrácať. Vylúčil však riziko, že by to vyvolalo nežiaducu infláciu. “Očakávame, že inflácia sa v priebehu tohto roka zvýši,” uviedol v utorok Powell pre House Financial Services Committee s odvolaním sa na zadržiavaný dopyt, nízke kapacity v dodávateľskom reťazci a porovnanie s veľmi slabými cenovými tlakmi v minulom roku. “Náš najlepší názor je, že vplyv na infláciu nebude nijako zvlášť veľký ani trvalý.” Powell predstúpi pred výbor spolu s ministerkou financií Janet Yellenovou ako súčasť kongresového dohľadu nad reakciou vlády na pandémiu. Obaja tvorcovia politiky majú v stredu opäť vypovedať pred Senátnym bankovým výborom. Očakáva sa, že ekonomika v nadchádzajúcich mesiacoch prudko vzrastie vďaka rozsiahlejšiemu očkovaniu proti Covid-19 a stimulačnému balíku prezidenta Joe Bidena vo výške 1,9 bilióna dolárov. Program, ktorý prebehol bez jediného republikánskeho hlasovania v Kongrese, zahŕňa ďalšiu pomoc pre nezamestnaných pracovníkov, šeky 1 400 dolárov pre mnohých Američanov a navýšil fiškálnu podporu viac ako 3 bilióny dolárov schválenú minulý rok na základe dvojstrannej dohody. Podľa predpovedí zverejnených minulý týždeň tvorcovia politiky Fedu predpokladali, že ekonomika v roku 2021 porastie o 6,5 %. To by bolo najrýchlejšie tempo rastu od roku 1983.

Cez  Suezsky prieplav prechádza až 12% svetového obchodu, 8% LNG a približne 1 milión barelov ropy denne. Práve na tomto mieste uviazla nákladná loď dlhá 400 metrov. Loď plaviaca sa pod panamskou vlajkou vyšla v kanáli na plytčinu a spriečila sa, príčina zatiaľ nie je známa. Egyptské úrady informovali, že v oblasti fúka silný vietor. Podľa BBC boli príčinou nehody technické problémy. Kvôli tejto udalosti môže prísť k oneskoreniu dodávok  rozličného tovaru. Prispelo to taktiež k prudkému nárastu cien ropy. Loď môže byť uviaznutá aj počas ďalšieho týždňa. Z toho dôvodu sa niektoré lode rozhodli oboplávať celý Africký kontinent, čo trvá približne týždeň.

Volkswagen uviedol, že bude požadovať náhradu škody za škandál okolo podvodov s výfukovými plynmi po bývalom šéfovi Martinovi Winterkornovi a po bývalom riaditeľovi automobilky Audi Rupertovi Štádlerovi. Po rozsiahlom vyšetrovaní firma dospela k záveru, že obaja vrcholní manažéri zanedbali starostlivosť riadneho hospodárenia, pochybenia zo strany iných členov manažmentu ale nezistila. Ceny akcií spoločnosti klesajú už štvrtý deň za sebou. Navzdory tomu sa cena akcií stále nachádza blízko historických maxím, nakoľko akcie od začiatku roka posilnili o 67%.

Capital Markets, www.capitalmarkets.sk