LME: cena hliníka za rok stúpne o 50 EUR za tonu

LONDÝN –  Cena jednej tony hliníka dnes je 2225 eura za tonu. Cena dodávky kovu v decembri tohto roku bude 2284 eur. To znamená, že cena hliníka stúpne o necelých 50 eur. Vyplýva to z údajov z obchodovania na Londýnskej burze kovov.

Od 1. marca 2021 do 30. marca 2021 cena jednej tony hliníka na Londýnskej burze kovov stúpla o 100 eur.  Cena rastie kvôli tomu, že tohto roku by mal dopyt po kove celkom stúpnuť o 6%.  Cena môže ešte porásť, pretože podľa štatistík stránky World Alumium sa trh dostane do stavu pred pandémiou vírusu za 5 – 7 rokov.  Najväčším svetovými producentmi hliníka sú Čína, India a Rusko.

Hliník, latinsky aluminium, je chemický prvok v Periodickej tabuľke prvkov, ktorý má značku Al a protónové číslo 13. Patrí medzi kovy s nízkou hustotou. Je tretí najrozšírenejší prvok v zemskej kôre (8,13 %). Väčšie zastúpenie má už len kyslík 46,60 % a kremík 22,72 %. S ostatnými prvkami vytvára viaceré zlúčeniny, ktoré sa významnou mierou podieľajú na stavbe zemskej kôry.

Vyrábajú sa neho zliatiny. Tie sa využívajú v hutníckom priemysle pri výrobe dopravných prostriedkov a rôznych ľahkých konštrukcií.

Najznámejšou hliníkovou zliatinou je dural, ktorý je horčíkovou zliatinou hliníka. Hlavné uplatnenie duralu je v leteckom priemysle. Svoje miesto si v minulosti našiel pri výrobe bytových predmetov, ako sú príbory a riady – nahradil ho drahší antikoro.

Často sa používa v elektrotechnike pre jeho dobrú elektrickú vodivosť a nižšiu cenu, ako meď, kde sa z hliníkových zliatin vyrábajú vodiče. Používa sa v lanách na rozvody vysokého napätia (elektrorozvodná sieť). V bytových rozvodoch sa prestal používať na konci 80-tych rokov. Dôvodom je, že hliník pri tlaku „odtečie“ – skrutkované elektrické spoje s hliníkovými vodičmi je potrebné doťahovať, inak časom dochádza ku strate elektrického kontaktu. Využíva sa tiež jeho veľmi dobrá tepelná vodivosť na výrobu rôznych chladičov a výmenníkov tepla. V stavebníctve sa používa na obkladové panely. Hliník je málo odolný voči poveternostným vplyvom, preto sa musí povrchovo upraviť – eloxovaním (elektrochemicky sa na jeho povrchu vytvorí vrstva oxidu, ktorá je odolná a dá sa farbiť a leštiť).

V priemysle má význam výroba tzv. penového hliníka. Takýto materiál má výhodný pomer pevnosti k hmotnosti. Technológie pre priemyselnú výrobu takéhoto materiálu vynašli slovenskí vedci pod vedením Ing. Františka Simančíka.

Spojená spoločnosť Ruský hliník, anglicky Russian Aluminium, United Company je ruská spoločnosť na výrobu hliníka, jeden z najväčších svetových výrobcov primárneho hliníka. Firma vznikla v roku 2000 spojením hlinikárenských podnikov Olega Deripasku a Romana Abramoviča. S akciami podniku sa obchoduje na Londýnskej burze cenných papierov. 

Do hliníka sa dá investovať cez burzové fondy Exhchange Trade Funds.

Slovo hliník preslávil český film Marečku podejte mi pero! Zaznela v ňom veta: “Hliník se odstěhoval do Humpolce.”