Káva Arabica: cena dosiahla sedemročné maximum

BRASILIA – Cena kávy Arabica zdražela na takmer sedemročný rekord kvôli obavám z poklesu dodávok v dôsledku mrazivých teplôt v Brazílii, píše Trading Economics. To vyvoláva obavy z budúcoročnej úrody.

Cena futures na newyorskej burze ICE Futures sa prvýkrát od októbra 2014 vyšplhala nad dva doláre za libru. Brazília, najväčší producent a vývozca kávy na svete, už trpela najhorším suchom za posledných takmer sto rokov. To malo za následok jeden z najväčších poklesov výroby za posledných 20 rokov.

Kolumbia a Vietnam navyše čelia oneskoreniam prístavov. Podľa USDA tento rok globálna spotreba kávy prekoná produkciu prvýkrát od roku 2017. Arabica predstavuje 75 percent svetovej produkcie a pestuje sa hlavne v Brazílii (40 percent z celkových svetových dodávok) a Kolumbii.

Minimálna teplota v juhovýchodnom štáte Minas Gerais podľa brazílskeho Národného meteorologického ústavu dosiahla v júli mínus 1,2 stupňa Celzia. Farmár Airton Gonçalves priznal, že neveril, keď ho na ceste na plantáž varoval senzor nákladného auta pred ľadom. A teraz bude musieť vyrúbať 80-tisíc kávových stromov – sú zmrznuté k zemi a už neprinášajú ovocie.

Počas celej sezóny poľnohospodársky priemysel na západnej pologuli trpí anomáliami počasia. Nedávno odborníci predpovedali kvôli suchu v brazílskych regiónoch pokles úrody plodiny Arabica a rekordne vysokú cenu obilia.