MOEX začne obchodovanie akciami zahraničných firiem s vyrovnaním obchodov v cudzích menách

MOSKVA – Dňa 27. septembra 2021 začne moskovská burza obchodovať s akciami zahraničných spoločností s vyrovnaním v cudzej mene.

Na moskovskej burze sa dnes obchoduje s akciami 281 zahraničných spoločností. Do konca roka ich bude 500. Všetky tieto akcie budú k dispozícii investorom vrátane jednotlivcov v rubľoch a v mene pôvodného kótovania, predovšetkým v amerických dolároch.

Obchodný kód cenných papierov zahraničných emitentov pri obchodovaní v cudzej mene a za ruble bude rovnaký.

Boris Blochin, riaditeľ odboru akciového trhu moskovskej burzy pre médiá povedal: “V minulom roku sme investorom poskytli jedinečný produkt – možnosť obchodovať s akciami zahraničných spoločností za ruble. Dnes vidíme, že sa trh formoval, nástroje sú zaujímavé pre účastníkov a ich klientov, objem obchodov a počet investori rastú. Preto rozširujeme príležitosti tým, že ponúkame obchodovanie v cudzej mene. Teraz si bude môcť každý investor vybrať pohodlnú možnosť bez toho, aby sa uchýlil ku konverzii. Rozšírime zoznam nástrojov, dostupných mien a služieb pre obchodníkov a ich klientov. ”

S akciami zahraničných spoločností vysporiadanými v amerických dolároch sa bude obchodovať v rámci spoľahlivej infraštruktúry moskovskej burzy: za účasti kvalifikovanej centrálnej protistrany (National Clearing Center – NCC) a účtovania cenných papierov v centrálnom depozitári (depozitár národného vyrovnania) – NSD). Tvorcovia trhu – popredné ruské maklérske spoločnosti – poskytujú likviditu pre zahraničné cenné papiere na moskovskej burze.

Obchodovanie s akciami zahraničných spoločností s vyrovnaním v rubľoch sa začalo na moskovskej burze 24. augusta 2020. Počet cenných papierov zahraničných spoločností za tento čas dosiahol 281 a do konca roka dosiahne 500. S akciami zahraničných spoločností sa obchoduje na moskovskej burze pod označením primárneho obchodovacieho dňa kótovania s pridaním -RM (Ruský trh). 76 brokerov a bánk poskytuje svojim klientom možnosť obchodovať so zahraničnými cennými papiermi na moskovskej burze.