Kanada: zvláštna cesta jedného ropného nákladu poukazuje na rastúce napätie na globálnom trhu

MONTREAL – Spoločnosť Reliance čelila problému viacerých prekládok ťažkej kanadskej ropy. Sankcie a zníženie produkcie OPEC+ obmedzili podobné dodávky

Nedostatok ťažkej ropy núti jedného z najväčších nákupcov na svete platiť navyše, aby získal potrebné zásoby, čo je ďalší príklad toho, ako sankcie a obmedzenia OPEC+ menia dodávateľský reťazec.Reliance Industries Ltd., najväčšia súkromná rafinéria ropy v Indii, kúpila približne 2 milióny barelov ropy Canadian Access Western Blend, ktorá dorazila do prístavu prostredníctvom novo rozšíreného ropovodu Trans Mountain, čo je jej prvý takýto náklad. A hoci táto trieda vyhovuje rafinériám so zložitými rafinériami, ako je Reliance, dohoda bola spojená s množstvom neobvyklých logistických komplikácií. Ďalšia kanadská ropa je na ceste. Vývoz sa pravdepodobne zvýši vďaka rozšíreniu ropovodu Trans Mountain. Zdroj: KplerAby mohol Reliance doručiť náklad, bude ho musieť najprv naložiť na štyri malé tankery v prístave Burnaby z dôvodu miestnych hĺbkových obmedzení, uviedli ľudia so znalosťou veci. Kvarteto nákladov sa potom presunie na jeden veľmi veľký tanker, ktorý potom uskutoční viac ako 19 000-kilometrovú plavbu do Indie cez Tichý oceán, hovoria. Alternatívna možná trasa cez Atlantik by bola ešte dlhšia.

Reliance nereagovala na žiadosti o vyjadrenie.

Zložitá trasa odráža veľké zmeny na globálnom trhu, ktoré spôsobili, že dodávky hustej a kyslej ropy sú náročnejšie. Po prvé, Spojené štáty obnovili sankcie voči Venezuele, čo viedlo k zníženiu dodávok ťažkej ropy z tejto krajiny. Zníženie produkcie OPEC+ zároveň obmedzilo toky podobných tried a Mexiko, ďalší dodávateľ, tiež vyváža menej. Navyše, počas horúcich letných mesiacov sa na výrobu elektriny na mieste používa viac ťažkej ropy z Blízkeho východu.

Zvýšené dodávky z Kanady „je vítanou správou vzhľadom na to, že India stratila prístup k venezuelskej rope,“ povedal Dylan Sim, hlavný analytik trhu s ropou z FGE. Povedal však, že vzhľadom na to, že zostávajú k dispozícii ďalšie možnosti, ekonomika dohody by musela byť mimoriadne výhodná, aby tok pokračoval.

Niektoré oleje podobnej kvality pochádzajú z krajín ako Irak, Brazília, Kolumbia a Mexiko.

Zatiaľ čo niektorí indickí kupci v minulosti vykonali viacero presunov medzi loďami vo vodách pri pobreží Mexického zálivu pre náklad z Ameriky a Kanady, použitie štyroch tankerov je zriedkavé, pretože je to časovo náročné a drahé, uviedli ľudia, ktorí požiadali, aby neboli identifikované, pretože informácie sú súkromné.

Rozšírená Trans Mountain začala fungovať začiatkom tohto mesiaca po rokoch odkladov. Modernizácia viac ako strojnásobí kapacitu jediného exportného ropovodu z Alberty na pobrežie Britskej Kolumbie, čo umožňuje vyviezť ďalších 590 000 barelov denne do Ázie alebo západných Spojených štátov. Okrem Indie sa už plánuje preprava nákladu potrubím do Číny a Kalifornie.

Titulná ilustrácia: US Energy Information Administration, Environmental Systems Research Institute, Inc. (ESRI), Giving Data Meaning (GDM) a kanadská vláda: Natural Resources Canada.