ABECEDA EKONOMIKY A EKONÓMIE -Western Canadian Select

Western Canadian Select ( WCS ) je ťažká kyslá zmes surovej ropy , ktorá je jedným z najväčších tokov ťažkej ropy v Severnej Amerike a historicky je najlacnejšia. 

Bola založená v decembri 2004 ako nový prúd ťažkej ropy spoločnosťami EnCana (teraz Cenovus ), Canadian Natural Resources , Petro-Canada (teraz Suncor ) a Talisman Energy (teraz Repsol Oil & Gas Canada).  P

ozostáva väčšinou z bitúmenu zmiešaného so sladkými syntetickými a kondenzátovými riedidlami a 21  existujúcich prúdov konvenčných aj nekonvenčných ťažkých rop v Alberte na veľkom termináli Husky Midstream General Partnership v Hardisty v Alberte. Western Canadian Select – referenčná hodnota pre ťažké, kyslé ( TAN <1,1) ropy  je jedným z mnohých ropných produktov z ropných pieskov západnej kanadskej sedimentárnej panvy . Husky Energy so sídlom v Calgary, teraz dcérska spoločnosť Cenovus, sa pripojila k prvým štyrom zakladateľom v roku 2015. 

Western Canadian Select (WCS) je referenčná cena pre kanadské zmesi ropy. Cena iných kanadských surových zmesí vyrábaných miestne je tiež založená na cene referenčnej hodnoty.