Maďarsko a Uzbekistan podpísali deväť dohôd

TAŠKENT – Vzťahy medzi Maďarskom a Uzbekistanom majú „pevné základy“ a spolupráca medzi oboma krajinami „nabrala na sile“, povedal v utorok v Taškente premiér Maďarska Viktor Orbán .

Viktor Orbán povedal, že prišiel do hlavného mesta Uzbekistanu s „veľkými nádejami a optimizmom“.  Vyzdvihol úsilie Uzbekistanu „využívať dostupné zdroje v modernej ekonomike“ a nazval to „slušný program“.

Premiér poďakoval Uzbekistanu za to, že na začiatku pandémie koronavírusu minulý rok poslal do Maďarska státisíce rúšok. “Maďari na to nikdy nezabudnú,” povedal.

Viktor Orbán povedal, že Maďari a Uzbekovia sa na začiatku novej epochy globálnej ekonomiky „držia za ruky v správnom čase“ a spoločne využijú príležitosti na „veľkú transformáciu“. Povedal, že „bez vlajkovej lode hospodárskej spolupráce zvolenej na začiatku by sa dobré úmysly roztrieštili a vyparili“. Vyzval na „jeden alebo dva veľké programy a spoločné podniky, ktoré by dali jasný signál maďarským a uzbeckým podnikom, že sa chystá niečo vážne a že sa môžu bezpečne plaviť za veľkými vlajkovými loďami na pokojných vodách“. Dodal, že už boli identifikované „niektoré vlajkové lode“ na „podporu hospodárstiev týchto dvoch krajín“ a navrhol, že bilaterálna spolupráca by sa mohla zamerať na financovanie a modernizáciu uzbeckého poľnohospodárstva, ako aj jadrovú energiu a farmaceutickú výrobu.

Napriek zmenšujúcemu sa globálnemu obchodu sa bilaterálny obchodný obrat výrazne zvýšil, povedal Orbán a dodal, že to naznačuje potenciál, ktorý by sa dal ešte zvýšiť obozretnou politikou.

V súvislosti s prevzatím rotujúceho predsedníctva Vyšehradskej štvorky Maďarskom Orbán požiadal uzbeckého prezidenta o pomoc pri podpore spolupráce medzi krajinami strednej Európy a Strednej Ázie.

Orbán uviedol, že uzbeckého prezidenta pozval na návštevu Maďarska, a dodal, že navrhne aj spoločné zasadnutie oboch vlád, na ktorom by zhodnotili úspechy ich spolupráce.

Minister zahraničných vecí Péter Szijjártó uviedol, že maďarské spoločnosti modernizujú strategické sektory v Uzbekistane Uzbecká a maďarská vláda podpísali v utorok v Taškente deväť dohôd, ktoré vydláždili cestu pre maďarské spoločnosti na modernizáciu strategických sektorov v Uzbekistane, povedal pre MTI Péter Szijjártó, minister zahraničných vecí a obchodu.

OTP, najväčšia maďarská banka, je prvou zahraničnou bankou, ktorá dostala príležitosť zúčastniť sa na privatizácii uzbeckého bankového systému, pričom súvisiace rokovania sú v pokročilom štádiu, uviedol minister.