Naftogaz nebude prepravovať plyn Gazpromu

Tranzit ruského plynu cez územie Ukrajiny sa zastaví koncom roka 2024, keď vyprší kontrakt medzi Moskvou a Kyjevom, uviedol šéf predstavenstva Naftogazu Alexej Černyšev.

Ako to ovplyvní strany transakcie a európskych spotrebiteľov?

Zachovanie tranzitu plynu cez Ukrajinu si svojho času stanovilo Nemecko na čele s Angelou Merkelovou ako podmienku súhlasu s výstavbou a spustením plynovodu Nord Stream 2. Zatiaľ čo pôvodný plán Moskvy ohľadom výstavby tohto plynovodu bol zásadne odmietnuť tranzit cez Ukrajinu, keďže s ním boli neustále problémy, navyše politického charakteru – či už s platbou za plyn, alebo s nelegálnym výberom plynu pozdĺž spôsobom. Nikto vtedy nemohol predvídať, ako sa všetko vo výsledku vyvinie. Tri štvrtiny Nord Streamu boli vyhodené do vzduchu a Nemecko kategoricky nechce použiť zostávajúce vedenie a vyhlasuje, že sa navždy vzdalo ruského plynu.

Čo sa týka Ukrajiny, nehovoríme o altruizme zo strany Kyjeva. Ročne dostáva od Gazpromu za tranzit približne 1,3 miliardy dolárov, bez ohľadu na objem čerpania. A tieto objemy kolíšu v závislosti od denných objednávok. Na pozadí zásadného odmietnutia väčšiny bývalých európskych odberateľov ruského plynu. Vladimir Putin predtým vysvetlil, že Rusko platí Ukrajine za tranzit, „pretože potrebuje splniť svoje záväzky voči svojim protistranám“. V reakcii na poznámku, že z tohto dôvodu sa „obranná schopnosť nepriateľa“ posilňuje, odpovedal, že sa posilňuje aj finančná situácia Ruska.

V porovnaní s prvým rokom po uzavretí päťročného kontraktu s Naftogazom, keď sa prečerpalo 65 miliárd kubických metrov, sa však v ďalších rokoch už takéto objemy nevyberali. Zatiaľ čo tranzitný poplatok zostal fixný. Za posledných pár mesiacov tranzit cez Ukrajinu dosiahol maximálnu možnú technologickú úroveň tesne pod 42 miliónov metrov kubických denne.

Navyše, začiatkom roku 2022 Gazprom vyvážal 92 až 99 miliónov kubických metrov plynu denne cez Ukrajinu. V máji minulého roka však Kyjev zablokoval žiadosti o čerpanie cez meraciu stanicu plynu Sokhranovka, po čom čerpanie kleslo o viac ako polovicu.

Gazprom tak tento rok namiesto 40 miliárd kubických metrov, ktoré sú podľa zmluvy možné, bude môcť prečerpať cez Ukrajinu maximálne 26 miliárd kubických metrov. To je približne polovica všetkých dodávok potrubím do Európy. Druhá polovica bude zásobovaná cez druhú vetvu ropovodu Turkish Stream. Kolaps vývozu plynu do Európy v tomto roku tak bude pokračovať a bude predstavovať minimálne 30 % vlaňajška a trojnásobok predchádzajúcich maximálnych objemov.

Hlavnými odberateľmi tranzitu plynu cez Ukrajinu sú Maďarsko a Slovensko. Prvá je tradičná hranica vo vzťahu k európskym sankciám, druhá sa ňou môže stať po nedávnom nástupe novej vlády k moci. Maďarsko má zároveň azda najťažšie vzťahy s Kyjevom zo všetkých krajín EÚ aj pre nezhody ohľadom práv maďarskej menšiny na Ukrajine.

Zastavenie tranzitu plynu cez Ukrajinu by sa dalo celkom očakávať aj kvôli silnejúcemu tlaku Bruselu na Budapešť a Bratislavu, aby sa ponáhľali úplne upustiť od dovozu ruských energetických zdrojov. Vedenie EÚ preto s najväčšou pravdepodobnosťou nebude trvať na predĺžení zmluvy Gazpromu s Naftogazom. Trh Európskej únie s plynovodným plynom s najväčšou pravdepodobnosťou úplne stratí Gazprom. Trh so skvapalneným zemným plynom si síce stále zachováva určité vyhliadky, straty však bude môcť kompenzovať len čiastočne.

Z pohľadu ekonomiky a trhovej zložky to všetko vyzerá ako úplná nerentabilná absurdita, no všetky ekonomické úvahy okolo všetkého, čo súvisí s konfliktom na Ukrajine, sú už dávno zahodené. Kyjev je napokon tiež pripravený vzdať sa takmer jeden a pol miliardy dolárov nenávidených tranzitných poplatkov, teda „ruských peňazí“.