Letom zimou svetom Nursultan a on vie to (8) – chlapec od Kaspiku prišiel študovať na Slovensko

NUR SULTAN – Môj zápisník novinára je bohatý. Pri ceste z Kazachstanu som stretol mladého človeka, ktorý sa rozhodol na Slovensku študovať medicínu.

Do Kazachstanu sa človek môže dostať len letecky. Experimenty s dopravou vlakom sme nepreskúmali.

Do Kazachstanu som letel z Viedne do Istanbulu a z Istanbulu do hlavného mesta Kazachstanu Nurslutan. V Istanbule boli povinné masky. V priestore pre tranzit sa dalo normálne najesť. Neboli obmedzenia.

A teraz sa pozrime na cestu z Kazachstanu do Viedne. Cesta je úplne normálna. Rozdiel medzi letom Nursultan – Minsk sú štyri hodiny. Konečne som priletel z Nursultanu do Minska. Prísna kontrola.  Prezreli mi všetky objektívy od fotoaparátov. Nič sa neudialo.

A tak som si zobral moju príručnú batožinu a presunul sa do tej časti letiska kde sa čaká na ďalšie pripojenie v linke Minsk – Viedeň.

Na lavičke sedel mladý muž. Chcel som si ísť kúpiť minerálku. Poprosil som aby mi postrážil veci.  A vtedy prišiel zlom. “Vy ste zo Slovenska, vidím to podľa klobúku a motýlika…!

Prišiel som späť a tak sme sa rozhovorili. On je z regiónu blízko Kaspického mora. A prečo cestujete na Slovensko? Položil som mu jednoduchú otázku.

Rodičia môjho spolucestujúceho sú obyčajní roľníci. Majú dve ťavy, kravy, sliepky. Predávajú vlastné poľnohospodárske  produkty priamo bez predajní.

Keď si ich syn, hlavná postava nášho príbehu položil rodičom otázku po maturite “Kým má byť?! Rodičia odpovedali “lekárom!” Povedali mu, že lekárov je v ich okrese je málo. A tak si našiel na Slovensku vysoké školy.

Môj hrdina mal sebou najvýkonnejší inteligentný telefón a nelepší notebook. Mal objednané lístky a autobusy na Slovensko. Kurz slovenčiny si objednal v Banskej Bystrici.  Rozhodol sa, že práve na Slovensku  bude študovať medicínu. Bude to jeden z lekárov z Kazachstanu, ktorý študoval na Slovensku.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.