Tadžikistan: trest za šírenie HIV nepodmienečne

V meste Buston, Sogdijská oblasti Tadžikistanu, odsúdili 33-ročnú prostitútku za úmyselné infikovanie HIV. Bolo to napriek tomu, že ani jeden z jej dvadsiatiych piatich klientov sa nenakazil. Napísal o tom portál “Akhbor” s odkazom na zdroje v súde mesta Buston.

Súd odsúdil obyvateľku infikovanú HIV na jeden rok a štyri mesiace odňatia slobody podľa časti 1 článku 125 „Infikovanie HIV infekciou“ Trestného zákona republiky.

Diagnózu nezosobášenej a bezdetnej ženy urobili v roku  2017 a zaregistrovali ju v centre AIDS. Napriek tomu ale naďalej sa angažovala v prostitúcii v mestách Bustone Guliston a Chujand, kým ju v septembri 2018 nezatkli.

Predpokladá sa že nakazila dvadsaťpäť “klinetov” vrátane pomerne starých ľudí a ich vnukov, a dvoch zahraničných občanov žijúcich v Tadžikistane. Ich testy boli negatívne, ale odborníci na súde uviedli, že možnosť infekcie pretrváva, pretože vírus možno zistiť až o rok neskôr.

Žena bola zatknutá po sexe s afganským občanom žijúcim v Джабборрасуловском Džabborrasulovskom okrese районе. Za sexuálne služby jej zaplatil 150 somoni, čo je asi 16 USD. Proces bol neverejný.

Článok 125 stanovuje trest nielen za nákazu, ale aj za činy, ktoré viedli k nebezpečenstvu infekcie (prvá časť). Za porušenie paragrafu sú tri roky podmienečného trestu, alebo dva roky nepodmienečného trestu

Prvý prípad tohto typu Tadžikistane vyšetrovali v roku 2018.

Podľa prvej časti toho istého článku boli nedávno odsúdené ďalšie dve ženy. Bola to tridsaťročná obyvateľka Bobodžongafurovského okresu, ktorá sa vyspala s dvanástimi mužmi a dvadsaťdvaročnú tanečníčku.  Miestni znalci tvrdia, že prenasledovanie prostitútok bude viesť k tomu, že nebudú chodiť na testy, a ešte viac skrývať svoju profesiu.