Uzbekistan: prezident ukľudňuje Karakalpacko

TAŠKENT –  V prvý júlový deň v meste Nukus, hlavnom meste autonómnej Republiky Karakalpacko, ktorá je súčasťou Uzbekistanu, pod zámienkou nesúhlasu s novými dodatkami k ústave krajiny zorganizovali skupiny ľudí násilné akcie.

Tieto akcie niesli znaky vopred plánovanej sabotáže zameranej na podnecovanie separatizmu, destabilizáciu a rozdelenie Uzbekistanu. Tvrdia to oficiálne orgány Uzbekistanu.

S cieľom zastaviť eskaláciu násilia a vyriešiť situáciu sa prezident Republiky Uzbekistan Šavkat. Mirziyoyev okamžite rozhodol navštíviť Nukus.

Prezident Uzbekistanu  Šavkat Miromonovič Mirziyoyev na  stretnutí s poslancami regionálneho parlamentu s prihliadnutím na názory obyvateľov republiky navrhol ponechať nezmenené súčasné znenia viacerých článkov Ústavy Uzbeckej republiky, ktoré sa týkajú právneho postavenia Karakalpackej republiky.

Napriek tomu skupina ľudí pokračovala v deštruktívnych akciách, niektorí účastníci udalostí sa pokúsili vyprovokovať strety s mužmi zákona, preniknúť násilím do chránených území vrátane budovy Hlavného odboru vnútorných vecí mesta Nukus a Národnej gardy. Pokúsili sa od nej  zbrane.

“To viedlo k obetiam medzi civilným obyvateľstvom a príslušníkmi orgánov činných v trestnom konaní. Priamo na mieste spáchania trestných činov zahynulo 14 pogromistov, z ktorých 13 bolo pod vplyvom alkoholu a drog, “tvrdia štátne orgány Uzbekistanu.

Pri útokoch bolo zranených 68 mužov zákona, 23 z nich je vo vážnom stave. V rôznej miere utrpelo zranenia celkovo 270 vládnych predstaviteľov.
S cieľom zabezpečiť bezpečnosť občanov v Karakalpakstane bol zavedený výnimočný stav, ktorý je časovo a geograficky obmedzený.

Teraz je situácia v regióne stabilizovaná a plne pod kontrolou, život sa vracia do normálu, mobilná komunikácia je obnovená. Otvorené sú obchody s potravinami, trhy, pekárne, banky, nemocnice a ďalšie sociálne zariadenia.

V súčasnosti sa vykonávajú vyšetrovacie opatrenia k udalostiam v Karakacku. Mnoho zadržaných je po prvotnom objasnení okolností prepustených.

Bezprostredne po udalostiach prezident Uzbekistanu telefonoval s lídrami susedných krajín, ako aj s prezidentom Európskej únie Charlesom Michelom. Počas rozhovorov naši partneri podporili úsilie Uzbekistanu pokračovať v priebehu otvorených reforiem zameraných na budovanie silnej občianskej spoločnosti a právneho štátu.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.