Fakty o inšpiráciách nepokojov v Karakalpacku

TAŠKENT – Ako vníma vláda Uzbekistanu nepokoje v Karakalpacku.

Karakalpacko, dlhý tvar Karakalpacká republika (karakalpacky Qaraqalpaqstan Respublikası / Қарақалпақстан Республикасы; uzbecky Qoraqalpog’iston Respublikasi / Қоракалпоғистон Республикаси) je autonómna republika na severozápade Uzbekistanu.

– Boli odhalené skutočnosti, že lídri nepokojov získali významnú materiálnu, technickú a metodickú podporu zo zahraničia, aby mohli prostredníctvom sociálnych sietí organizovať výzvy na masové nepokoje, podnecovať nenávisť a nedôveru voči úradom a presadzovať myšlienky separatizmu.
Aktívne sa distribuovali hotové šablóny vyhlásení, ktorých cieľom bolo vyjadriť odmietnutie podporiť zmeny v článkoch týkajúcich sa Karakalpacka. Navyše ich zjavne nepísali obyčajní Karakalpakovia, ktorí objektívne nepoznali suchú byrokratickú a právnickú reč. Karakalpakom v zahraničí ponúkli hotovú prepravu a peniaze na návrat do Uzbekistanu a účasť na zhromaždeniach.

– Niekoľko dní pred pokusom o násilné zabavenie administratívnych budov sa v meste Nukus vyskytli ojedinelé prípady výskytu osôb z iných miest. Ide o typickú technológiu farebných revolúcií, vytiahnuť provokatérov vopred na vopred pripravené miesta.

– Na sociálnych sieťach sa medzi obyvateľmi Karakalpacka, vopred šírila panika. Ide o ďalší príklad známej techniky farebných revolúcií.
– Na sociálnych sieťach sa šírili tézy, že všetci predstavitelia orgánov činných v trestnom konaní úplne prešli na stranu provokatérov, takže administratívne budovy sa dajú ľahko dobyť a tam sú vraj zbrane a je čo rabovať. Ďalší príklad farebnej technológie.
– Počas dňa a najmä vo večerných hodinách bol dav pod vplyvom alkoholických nápojov, preto neznáme osoby pred protiprávnym konaním bezplatne rozdávali alkoholické výrobky, rôzne stimulanty a psychotropné látky vo forme tabliet.

– Okamžitý veľký prílev do telegramových kanálov Karakalpacka, osobám, ktoré podnecovali nezákonné činy, keď boli mimo krajiny.

– Posielanie „šokujúcich“ falošných fotografií všetkým zahraničným novinárom, aby rozpútali vlnu „hype“. Ďalší trik sa používa pri farebných revolúciách.

– Na sociálnych sieťach bolo súčasne zverejnených množstvo poetických apelov, ktoré skresľovali podstatu udalostí. To ukazuje, že organizátori protiústavnej revolty si vopred preštudovali antropologické charakteristiky karakalpackého ľudu. Miestni obyvatelia sa tak historicky zaviazali vnímať poetické výzvy a piesne o batyroch.

– Provokatéri vo svojich populistických výzvach šikovne operovali s existujúcimi sociálno-ekonomickými problémami v regióne. Svedčí to o tom, že mali vopred kompetentné informácie o tom, aké populistické heslá budú rezonovať u obyvateľov Karakalpakstanu. Zručná manipulácia s problémami miestnych obyvateľov zároveň ukazuje, že tieto heslá boli starostlivo pripravené s pomocou sociológov a psychológov.
– Pred ilegálnymi nepokojmi si neznáme osoby v rovnakom oblečení vopred rozdelili mesto Nukus na “sektory”, aby ovplyvňovali a ovládli masy. Jednou z metód ovplyvňovania bolo pálenie pneumatík a zabarikádovanie hlavných ulíc a mostov, čo bola taktika, ktorá už bola použitá počas nepokojov v iných mestách v postsovietskom priestore.

– Farba oblečenia provokatérov umožňovala vzájomnú identifikáciu, no zároveň neumožňovala, aby ich orgány činné v trestnom konaní označili červenou farbou. To zase hovorí, že provokatéri vopred a starostlivo študovali prácu orgánov činných v trestnom konaní.

– Skrytí za populistické heslá sa organizátori nepokojov pokúsili zmocniť sa budov štátnych inštitúcií.
Výtržníci, ktorí sa pohybovali po uliciach, spôsobili značné škody na infraštruktúre mesta, rozbili okná budov, zapálili požiare. Okrem toho sa niekoľko skupín pokúsilo zaútočiť na budovy Ústredného riaditeľstva pre vnútorné záležitosti v Nukuse a Správy národnej gardy s cieľom zmocniť sa zbraní.
Tieto nekontrolovateľné skupiny s použitím značnej prevahy v počte zaútočili na príslušníkov orgánov činných v trestnom konaní. Demonštranti prejavili osobitnú krutosť a agresiu voči ľuďom v uniformách. Je vidieť, že už pôvodne boli obvinení z násilného stretu s mužmi zákona, necítili ani najmenšiu ľútosť.

– počas výsluchu páchatelia jednoducho nedokážu doložiť motívy a ciele svojho správania, vo všeobecnosti je pre nich ťažké vysvetliť podstatu udalostí, na ktorých sa zúčastnili. Poznamenali, že neboli žiadne požiadavky a nespokojnosť. Mnoho zadržaných bolo zároveň v stave opitosti. Iní jednoducho nabrali odvahu a pokračovali v dave.
– Bohužiaľ, udalosti posledných dní v Karakalpakstane jasne ukazujú, že stále nie sme pripravení viesť priamy civilizovaný dialóg. Namiesto diskusií bola použitá agresia a násilie.

Obyvatelia Karakalpakstanu mali a stále majú všetky možnosti prejaviť svoj názor a nesúhlas. Orgány sú otvorené dialógu. Kvôli bol predložený návrh zákona s dodatkami k ústave.