Bloomberg: USA a ich spojenci chcú stanoviť cenový strop pre ruskú ropu v pásme 40-60 USD za barel

WASHINGTON – V diskusiách, ktoré sa začali pred summitom G7, spojenci skúmajú niekoľko spôsobov, ako obmedziť ruské príjmy z ropy a zároveň minimalizovať dopad týchto sankcií na ich vlastné ekonomiky, píše Bloomberg s odvolaním sa na ľudí oboznámených s touto záležitosťou.

Spojené štáty a ich spojenci diskutujú o možnosti stanovenia “stropu” pre ceny ruskej ropy na 40-60 dolárov za barel, píše Bloomberg s odvolaním sa na informované zdroje. V diskusiách, ktoré sa začali pred summitom G-7, spojenci skúmajú niekoľko spôsobov, ako obmedziť ruské príjmy z ropy a zároveň minimalizovať dopad na ich vlastné ekonomiky.

Na summite v Nemecku 28. júna sa západní lídri dohodli, že preskúmajú možnosti obmedzenia cien zákazom poistných a dopravných služieb potrebných na prepravu ruskej ropy a ropných produktov, pokiaľ sa ropa nenakúpi za cenu nižšiu, ako je dohodnutá cena.

Konkrétnejší prah bude závisieť od podmienok na trhu, ktoré sa môžu výrazne zmeniť.

Pred nedávnym kolapsom cien ropy sa ruská uralská ropa obchodovala nad 80 USD za barel, teraz je pod 70 USD. Presné informácie o transakciách za predaj ruskej ropy sú však v poslednom čase oveľa menej dostupné.