Naftogaz Ukrajina od Ruskej federácie 5 mld. USD

KYJEV –  Naftogaz Ukrajina a päť firiem zo skupiny Naftogaz podali návrh na Okresný súd Spojených štátov amerických pre District of Columbia, aby potvrdil skoršie rozhodnutie arbitrážneho tribunálu Stáleho arbitrážneho súdu v Haagu.

To vyžaduje to, aby Rusko zaplatilo 5 miliárd dolárov vrátane úrokov ako kompenzáciu za škody a stratený majetok spoločnosti Naftogaz na Kryme, informovali ukrajinské médiá s odvolaním sa na webovú stránku ropnej a plynárenskej spoločnosti.

Návrh bol podaný, pretože rozhodcovské rozhodnutia možno vykonať núteným výkonom. Podľa Newyorského dohovoru z roku 1958 má Naftogaz právo iniciovať proces uznávania a pripúšťania výkonu rozhodnutia v krajinách, v ktorých sa nachádzajú ruské aktíva, uviedla spoločnosť.

“Keďže Rusko dobrovoľne nevyplatilo finančné prostriedky spoločnosti Naftogaz, ako je stanovené v ocenení, máme v úmysle využiť všetky dostupné mechanizmy na vrátenie týchto finančných prostriedkov. V súčasnosti na tom pracujeme v Spojených štátoch a iných cieľových jurisdikciách,” generálny riaditeľ skupiny Naftogaz Alexej. Černyšov uviedol v tlačovej správe.

Podľa zákonov USA je potvrdenie rozhodnutia povinné, pokiaľ súd nezistí existenciu dôvodov na odmietnutie alebo oneskorenie uznania alebo výkonu rozhodnutia podľa Newyorského dohovoru. Úroky za nevyplatenie finančných prostriedkov v súlade s rozsudkom naďalej narastajú až do úplného vyplatenia kompenzácie podľa rozhodnutia, uviedol Naftogaz.