EK: Ukrajina, Moldavsko, Gruzínsko neplnia kritériá

BRUSEL – Európska komisia urobila na neformálnom zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti v Štokholme predbežné ústne vyhlásenie o stave dodržiavania kritérií vstupu do EÚ zo strany Ukrajiny, Moldavska a Gruzínska.

Európsky komisár pre susedstvo a rozšírenie Oliver Varhelyi informoval novinárov o predbežnom ústnom vyhlásení o analýze Európskej komisie o činnosti Ukrajiny, Moldavska a Gruzínska pri príprave na vstup do Európskej únie. Európska komisia v októbri zverejní podrobnú písomnú správu, ktorá poskytne informácie o všetkých kandidátskych štátoch vrátane šiestich krajín západného Balkánu.

Varhelyi novinárom pripomenul, že Rada Európskej únie pred rokom uistila Ukrajinu, Moldavsko a Gruzínsko o ich európskych vyhliadkach, pričom Ukrajine a Moldavsku bol udelený štatút kandidátskej krajiny. Gruzínsku bol prisľúbený rovnaký štatút, keď splnilo určité podmienky.

Na hodnotenie úsilia kandidátskych krajín splniť kritériá EÚ existuje päťbodová stupnica, ktorá siaha od nulového pokroku až po úplné dodržiavanie podmienok.

Rada Európskej únie stanovila pre Ukrajinu sedem priorít tak, ako to navrhla Európska komisia, a dve z nich sú zatiaľ splnené. Ide o reformu súdnictva a zákony o masmédiách v súlade s nariadeniami EÚ.

Pokrok sa dosiahol v ostatných oblastiach, ale treba urobiť viac práce na ochranu menšín a boj proti korupcii, praniu špinavých peňazí a vplyvu oligarchov.

Pre Moldavsko bolo stanovených deväť priorít a tri z nich boli splnené. Patrí medzi ne úloha občianskej spoločnosti, ochrana znevýhodnených skupín, prevencia násilia páchaného na ženách a záruka ich rovnosti. Moldavsko dosiahlo určitý pokrok v iných oblastiach, ale ešte musí dosiahnuť cieľ, povedal Varhelyi.

Gruzínsko podľa neho splnilo tri podmienky z 12. Ide o rovnosť mužov a žien a predchádzanie násiliu páchanému na ženách, ako aj napĺňanie rozsudkov Európskeho súdu pre ľudské práva a voľbu nezávislého verejného obhajcu.