Ruská federácia: prijatý balík sankcií proti krajine

BRUSEL – Sankcie proti Rusku pokračujú.

“Bojom proti obchádzaniu sankcií zvýšime tlak na Rusko, čím ho ešte viac pripravíme o zdroje, ktoré tak zúfalo potrebuje,” uviedol Josep Borrell, vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku, citovaný vo vyhlásení.

S cieľom ďalej minimalizovať riziko obchádzania sankcií sa zakazuje tranzit cez Rusko väčšieho množstva tovaru a technológií, ktoré by mohli prispieť k ruskému vojenskému alebo obrannému či bezpečnostnému sektoru, tovaru a technológií vhodných na použitie v leteckom alebo vesmírnom priemysle a leteckého paliva.

Rada pridala na zoznam organizácií priamo podporujúcich ruský vojensko-priemyselný komplex ďalších 87 organizácií. Budú sa na ne vzťahovať prísnejšie obmedzenia vývozu tovaru a technológií dvojakého použitia. Na zozname sú štyri iránske spoločnosti vyrábajúce bezpilotné lietadlá (drony), ďalšie subjekty z tretích krajín a niektoré ruské spoločnosti, ktoré sa podieľajú na vývoji, výrobe a dodávkach elektronických komponentov pre ruský vojensko-priemyselný komplex.

Okrem toho sa dnešným rozhodnutím rozširuje zoznam obmedzených položiek, ktoré môžu prispieť k technologickým zlepšeniam v ruskom sektore obrany a bezpečnosti, o: elektronické súčiastky, polovodičové materiály, zariadenia na výrobu a testovanie elektronických integrovaných obvodov a dosiek plošných spojov, optické súčiastky, navigačné pomôcky, kovy používané v sektore obrany a námorné vybavenie.

EÚ rozšírila zákaz cestnej prepravy tovaru v EÚ na prívesy a návesy registrované v Rusku, a to aj v prípade, že sú prepravované nákladnými vozidlami registrovanými mimo Ruska.

“Okrem toho, vzhľadom na prudký nárast podvodných praktík zo strany lodí prepravujúcich ropu a ropné produkty, sa rada rozhodla zakázať prístup do prístavov a plavebných komôr EÚ všetkým plavidlám na prekládku z lode na loď, ak majú príslušné orgány podozrenie, že plavidlo buď porušuje zákaz dovozu ruskej ropy a ropných produktov po mori do EÚ, alebo preváža ruskú ropu alebo ropné produkty zakúpené za cenu vyššiu, ako je “strop”,” uvádza sa vo vyhlásení.

Rovnaký zákaz sa bude vzťahovať aj na lode, ak majú príslušné orgány dôvodné podozrenie, že pri preprave ruskej ropy a ropných produktov dochádza k nezákonnému zásahu do ich navigačného systému, k jeho odpojeniu alebo inému znefunkčneniu v rozpore s medzinárodnými dohodami, pravidlami a normami.

V energetickom sektore sa končí dočasný odklad udelený Nemecku a Poľsku v súvislosti s dodávkami ropy z Ruska cez severnú časť ropovodu Družba. Ropa s pôvodom v Kazachstane alebo inej tretej krajine sa však bude môcť naďalej prepravovať cez Rusko a dovážať do EÚ prostredníctvom ropovodu Družba.

Okrem hospodárskych sankcií sa Rada rozhodla zaradiť na zoznam značný počet ďalších osôb a subjektov.

Na riešenie problému obchádzania sankcií sa EÚ údajne rozhodla ďalej posilniť dvojstrannú a mnohostrannú spoluprácu s tretími krajinami. “Iba v prípade, že spolupráca neprinesie očakávané výsledky, EÚ prijme rýchle, primerané a cielené opatrenia zamerané výlučne na zbavenie Ruska zdrojov vo forme vhodných individuálnych opatrení týkajúcich sa účasti subjektov z tretích krajín na uľahčovaní obchádzania obmedzení,” uvádza sa v správe.

Po prijatí takýchto individuálnych opatrení Únia obnoví konštruktívny dialóg s dotknutou treťou krajinou. “V prípade, že napriek individuálnym sankciám a ďalším opatreniam bude obchádzanie zásadné a systematické, EÚ bude mať možnosť prijať výnimočné, krajné opatrenia. V takom prípade môže Rada jednomyseľne rozhodnúť o obmedzení predaja, dodávok, prevodu alebo vývozu tovaru a technológií, ktorých vývoz do Ruska je už zakázaný, do tretích krajín, v ktorých jurisdikcii sa preukáže vysoké riziko ich využívania na obchádzanie,” dodáva sa v materiáli.