Čínsky developer Evergrande príkazom zlikvidovaný

PAKING – Spoločnosť Evergrade sa nedokázala dohodnúť s veriteľmi na pláne reštrukturalizácie.

Hongkonský súd nariadil likvidáciu China Evergrande. Uvádza sa to vo vyhláške, ktorá krach najzadlženejšieho developera na svete posúva do novej nepredvídateľnej fázy. Sudkyňa najvyššieho súdu Linda Chanová vydala príkaz na likvidáciu v pondelok 29. januára po mesiacoch rokovaní, ktoré nedokázali predložiť plán reštrukturalizácie, ktorý by uspokojil medzinárodných veriteľov.

Po rozsudku bolo obchodovanie s akciami Evergrande a jej dvoch dcérskych spoločností kótovaných v Hongkongu zastavené.

Rozhodnutie súdu je významným míľnikom v dlhotrvajúcom kolapse Evergrande, spoločnosti, ktorá na konci roka 2021 nesplatila svoje medzinárodné dlhy a vyvolala krízu likvidity medzi čínskymi developermi. Likvidátorovi to umožní pokúsiť sa prevziať kontrolu nad majetkom Evergrande mimo Číny. Je možné, že sa začnú nové súdne spory súvisiace s multimiliardovými stratami veriteľov v dôsledku krachu spoločnosti. Aký to však bude mať dopad na pevninskú Čínu, kde sa nachádzajú takmer všetky aktíva Evergrande a prevažná väčšina jeho pasív v hodnote viac ako 300 miliárd dolárov, zostáva nejasné.

Sudca Chan zamietol žiadosť právnika Evergrande o ďalšie preloženie a dodal, že napriek početným prieťahom je Evergrande „stále insolventná“ a „stále nemá životaschopný plán reštrukturalizácie“. Fergus Saurin, partner právnickej firmy Kirkland and Ellis, ktorá zastupuje kľúčovú skupinu veriteľov Evergrande, po pojednávaní mimo súdnej siene povedal: „Výsledok pojednávania nás neprekvapuje. Je to výsledok toho, že spoločnosť s nami nespolupracuje.

Teoreticky by sa po rozsudku mohli likvidátori pokúsiť zhabať časť aktív Evergrande v pevninskej Číne, keďže Hongkong má dohodu o vzájomnom uznávaní a reštrukturalizácii, ktorá platí v niektorých častiach Číny. Nie je však jasné, či pevninské súdy nariadia likvidáciu Hongkongu.

Predchádzajúca dohoda medzi Evergrande a medzinárodnými investormi sa rozpadla v septembri po tom, čo čínske úrady neposkytli niektoré regulačné súhlasy. Hui Ka Yang, predseda Evergrande, bol vyšetrovaný pre údajné „nezákonné aktivity“. Žiadosť o likvidáciu podal v roku 2022 offshore veriteľ Top Shine Global, ktorý uviedol, že Evergrande nesplatila pohľadávky vo výške 863 miliónov HK $ (110 miliónov $).