Donald Trump a Vladimír Putin sa nesprisahali

„Po dvoch rokoch čakania Američania dostali niekoľko predbežných odpovedí o ruskom zasahovaní do volieb v roku 2016. Generálny prokurátor William P. Barr v nedeľu povedal, že špeciálny prokurátor Robert S. Muller III nenašiel tajnú dohodu medzi Donaldom Trumpom alebo jeho volebnou kampaňou v roku 2016 s úsilím. Napísal to denník The Washingtone post.

“Tam, kde je dym, nie je vždy oheň,” poznamenáva denník. “Napriek pochybným stretnutiam medzi Trumpovými úradníkmi a Rusmi, Muller zistil, že vyšetrovanie” nepreukázalo, že členovia kampane Trumpa sa sprisahali alebo koordinovali s ruskou vládou ich aktivity v rámci volebnej kampane.  Ako sa pozerá denník The Washington Post na kľúčový prípad – stretnutie členov volebného štábu Trumpa s ruskou advokátkou. Podľa denníka tím kampane mal o tom informovať FBI, a nezoznamovať ju s najbližším kruhom kampane. “Vychádzajúc z nedeľňajšieho resumé, ktoré predstavil Barr, nie je to odrazom obšírnejšej koordinácie medzi kampaňou Trumpa a Moskvou.

“To by malo priniesť Američanom úľavu, že sa vedúci predstavitelia krajiny počas volieb v roku 2016 správali ako agenti zahraničnej moci,” uviedol novinár a zároveň zdôraznil, že “Trumpovo zvláštne odmietnutie uznať rušenie Ruska a jeho neustále útoky na Muellerove vyšetrovania sú ešte viac mätúce a je stále možné, že Trumpovo neuctivé rešpektovanie ruského prezidenta Vladimíra Putina je odmenou za pomoc Kremľu počas kampane. Ale je viac pravdepodobné, že Trump je pre Rusov len apologétom.

“Poučenie pre Trumpa a jeho stúpencov” je podľa novín to, že “Mullerovo vyšetrovanie nebolo lovom na čarodejnice. Existujú vládni úradníci, ktorí kladú záujmy pravdy a povinnosti nad základnú  lojalitu a mnohí z nich pracujú na ministerstve spravodlivosti.” V posledných dvoch rokoch prezident urobil chybu v tom, že túto inštitúciu napadol a podkopával, ako aj naďalej ju odsudzovať v nedeľu po tom, čo Barr vydal správu.

Redaktori vyjadrili nádej, že zverejnenie materiálov „Barr by sa spoliehal na transparentnosť. Alternatívou by boli nezodpovedané otázky – a bolestivé podozrenie – týkajúce sa správania prezidenta.“