KAZNU Al-Farabi vydala knihu o otcovi prezidenta, Kemel Tokajev bol novinár a autor detektívok

ALMATY – Kemel Tokajev – majster detektívneho žánru.

To je titul monografie, ktorú vydala Kazašská štátna univerzita Al- Farabi. Je venovaná otcovi súčasného prezidenta Kassyma-Žomarta Tokajeva. Ten v kazašskej literatúre založil žáner detektívnej literatúry.

“Kemel Tokajev si nedokázal predstaviť, že sa jeho syn stane slávnym na medzinárodnej úrovni, že sa stane našou hlavou štátu [po tom, čo pôsobil ako] zástupca generálneho tajomníka OSN,” povedal Žanseit Tumeibaev, rektor Kazašskej národnej univerzity (KazNU) Al Farabi.

Ako  povedala pre Finančné noviny profesorka Guľmira Sultanbajeva kniha obsahuje doposiaľ nezverejnené informácie o otcovi súčaného prezidenta. Treba poznamenať, že ona ich osobne vyhľadala v štátnom archíve.

Kemel Tokajev je veľmi známy v kazašských literárnych kruhoch, je právom považovaný za zakladateľa detektívneho žánru v Kazachstane. V roku 1948 ukončil štúdium na Kazašskej štátnej univerzite. S.M. Kirova. Zastával zodpovedné funkcie v redakciách republikových novín a časopisov, pracoval ako šéfredaktor  periodika„Vedomosti Najvyššieho Sovietu Kazašskej SSR“, bol literárnym poradcom Zväzu spisovateľov Kazachstanu.

Kemel Tokaev sa narodil 2. októbra 1923. Pochádza z klanu Kušik z kmeňa Žalaiyr Staršieho Žuzu. Počas rokov kolektivizácie opustila rodina Kemela Tokaeva svoju vlasť a niekoľko rokov žila v kirgizskom meste Frunze.

Oženil sa s Turar Šabarbajevovou, ktorá pracovala na Pedagogickom inštitúte cudzích jazykov Alma-Ata.

Počas Veľkej vlasteneckej vojny v hodnosti seržanta velil čate samopalníkov.

V roku 1948 ukončil štúdium na Fakulte žurnalisticky Kazašskej štátnej univerzite Al Farabí.

Je vyznamenaný radmi Veľkej vlasteneckej vojny I. a II. stupňa, dvakrát medailou „Za odvahu“. Stredná škola pomenovaná po Kemelevovi Tokaevovi je v meste Uštobe. V škole je aj pamätné múzeum Kemela Tokajeva. V roku 2020 Na počesť kazašského frontového vojaka otvorili v Omsku (Rusko) pamätnú tabuľu.

Kazašská štátna univerzita Al Farabí na pri príležitosti vydania knihy Kemela Tokajeva  !Majster detektívneho žánru” tvorila učebňu, ktorá nesie jeho meno. Sú v nej jeho knihy a monografie o ňom, ale aj súbor jeho fotografií a fotografií jeho rodiny.

Profesorka Guľmira Sultanbajeva podarovala knihu Veľvyslanectvu Kazašskej republike v Slovenskej republike. Je v príručnej knižnici veľvyslanectva.

Titulná fotografia: Vladimír Bačišin, Ilustračné fotografie: www.pexels.com, www.pixabay.com