Vyšla prvá zbierka básní Petra Škorňu

BRATISLAVA – Nová kniha Petra Škorňu.

Poldruha roka po vydaní knižnej publikácie série nadčasových profilových rozhovorov s výnimočnými a renomovanými slovenskými osobnosťami spoločenského a kultúrneho života ODKLÍNANIE TICHA (vydavateľstvo PERFEKT, december 2021), vychádza Petrovi Škorňovi, publicistovi, aktívnemu aj v oblasti médií, mediálnej komunikácie a editorial marketingu, jeho druhé autorské dielo.

 Tentokrát je ňou zbierka päťdesiatich troch básní POŠEPKY (vydavateľstvo PERFEKT, apríl 2023). Je autorovým ponorením sa do poetiky slov, poodhalením častokrát hlboko v duši prežitých, ukrytých a nevypovedaných emócií.

Ide o jeho osobnú „spoveď,“ vnútorný monológ so sebou samým. Vnímaví čitatelia či tí, ktorí ho poznajú aj hlbšie, v textoch identifikujú jednotlivé etapy jeho doterajšieho života, to ako ho vnímal, prežíval a preciťoval. Premyslený súbor autorových výpovedí je voľne rozdelený do štyroch kapitol  –   úsvit; zmyselnosť okamihu; na prahu a post scriptum. Kniha osobnej „spovede“ obsahuje aj zaujímavú symboliku: rovnaký počet básní, koľko mal v čase jej vydania autor rokov.

Neodmysliteľnou a zároveň s poetickým textom vzájomne a harmonicky pôsobiacou súčasťou knihy sú ilustračné maľby slovenskej výtvarníčky Zuzany Mikulovej. Práve ony dodali knihe jej ďalší, vo viacerých prípadoch silne emotívny rozmer. Ten umocňuje aj fakt, že na reprodukciách ilustračných malieb cítiť samotnú štruktúru maliarskeho plátna, ktorá dodáva ilustráciám pomyselnú drsnosť, prirodzenosť a reálnosť, avšak v niektorých prípadoch zvyšuje samotnú dynamiku stvárnenia emócií a zmyselnosti textu.

Knihu si za zvýhodnenú cenu možno objednať aj priamo vo vydavateľstve Perfekt

https://www.perfekt.sk/kniha/posepky#kniha

Ilustrácia a fotografia: Archív Petra Škorňu.