Kazachtan: Sme pred dverami významného Astanského medzinárodného ekonomického fóra
ASTANA – Blíži sa jedno z najväčších ekonomických podujatí na svete Astana International Forum (AIF ).
AIF je medzinárodná a regionálna platforma pre dialóg a nezisková organizácia so sídlom v Astane v Kazachstane. Predtým sa nazývalo Ekonomické fórum Astana a od roku 2008 ho organizuje vláda Kazachstanu.
V tomto roku je podujatie pod záštitou prezidenta Kassyma-Jomarta Tokajeva .
Zmena názvu odráža širší rozsah tém diskutovaných na fóre, ako je klíma, potravinová a energetická bezpečnosť a je určená prilákať návštevníkov z celého sveta. Fórum organizuje vláda Kazachstanu, ktorá zahŕňa Inštitút pre ekonomický výskum, Ministerstvo národného hospodárstva a Ministerstvo zahraničných vecí. Každý rok sa v Astane koná stretnutie, na ktorom sa zíde viac ako osemtisíc delegátov zo sto krajín: medzi nimi sú generálni riaditelia , politici, novinári , vedci a laureáti Nobelovej ceny.
Astanské medzinárodné fórum má svoje korene v návrhu série euroázijských integračných iniciatív, ktorý v roku 1994 predniesol na Moskovskej štátnej univerzite kazašský prezident Nursultan Nazarbajev . V júni 2007 Nazarbajev navrhol vytvorenie Euroázijského klubu vedcov, ktorý by mal pomôcť pri ekonomickej integrácii eurázijského spoločenstva a rozvíjať medzinárodnú hospodársku spoluprácu. Asociácia Euroázijského ekonomického klubu vedcov bola založená 27. júna 2008 kazašským ministerstvom hospodárstva a rozpočtového plánovania a Ekonomickým výskumným ústavom.
Fórum sa potom zmenilo tak, aby sa zameralo na širšie globálne problémy, pričom najprv zmenilo svoj názov na Summit globálnych výziev a potom na Medzinárodné fórum Astana v roku 2023.
Medzinárodné fórum Astana organizuje najmä Inštitút pre ekonomický výskum a vláda Kazachstanu vrátane 13 ministerstiev, Národná banka Kazachstanu atď. Niekoľko krajín a rôznych organizácií – ako OSN , Národný fond sociálneho zabezpečenia Samruk-Kazyna , Národný manažment Holding Baiterek , Reinventing Bretton-Woods Committee, OSN, – pomáhali ekonomickému fóru Astana pri organizovaní častí fóra v rôznych rokoch.
Astana International Forum sa každoročne koná v Astane v Kazachstane. Jej odporúčania sa každoročne predkladajú na samite G-20 .
- Prvý dialóg sa uskutočnil 28. júna 2008, kedy sa fórum zameralo na témy týkajúce sa moderných aspektov ekonomického rozvoja v podmienkach globalizácie , makroekonomickej regulácie ekonomiky, globalizácie a globálnej konkurencieschopnosti krajín Eurázie . Dialógu sa zúčastnilo 100 popredných vedcov, prominentných politických lídrov, podnikateľov z viac ako 40 krajín. Na fóre sa zúčastnili aj medzinárodné organizácie ako OSN , Medzinárodná únia ekonómov a Európske hospodárske spoločenstvo . Témy ako napríklad diskutovalo sa o modernej ekonomike , hospodárskom rozvoji, ekonomickej stabilite a bezpečnosti a o euroázijských integračných procesoch.
- Druhý dialóg sa uskutočnil 11. a 12. marca 2009, keď sa fórum zameralo na ekonomickú bezpečnosť Eurázie v systéme globálnych rizík. Odporúčania fóra boli predložené na londýnskom summite G-20 v roku 2009 v apríli 2009. [10] Fóra sa zúčastnili laureáti Nobelovej ceny Robert Mundell a Edmund Phelps , prezident Ahmad Muhammad Ali z Islamskej banky rozvoja , Bývalý prezident Európskej banky pre obnovu a rozvoj Jean Lemier, predstavitelia Organizácie Spojených národov a ďalších inštitúcií,
- Počas tretieho dialógu, 1. a 2. júla 2010, sa fórum zameralo na tému „krízové lekcie a postkrízový model ekonomického rozvoja v podmienkach globalizácie“, ktorý zahŕňal témy o verejno-súkromných partnerstvách, rozvoji inovatívnej ekonomiky a iných problémov. Diskutovalo sa aj o témach energetickej účinnosti a rozvoja obnoviteľnej energie.
- Štvrtý dialóg, ktorý sa konal 3. a 4. mája 2011, sa zameral na identifikáciu nových spôsobov rozvoja svetového hospodárstva v troch kľúčových trendoch: globálne hospodárstvo a financie ; podnikanie a investície; a ekonomika a stabilný sociálny rozvoj . Zahrnuté boli aj témy ako zelený ekonomický rozvoj a environmentálny manažment. Dialógu sa zúčastnili ľudia z rôznych oblastí, pochádzajúci z viac ako osemdesiatich krajín. Pozoruhodnými účastníkmi boli bývalý prezident Stjepan Mesić z Chorvátska , bývalý prezident Jorge Quiroga z Bolívie , bývalý predseda vlády Jean Chrétien z Kanady a ďalší. Zastúpené boli aj medzinárodné organizácie vrátane Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo a Club de Madrid .
- Piaty dialóg sa uskutočnil od 22. do 24. mája 2012. Zúčastnilo sa ho viac ako osemtisíc delegátov zo sto rôznych krajín a medzinárodných organizácií. V programe fóra bola diskusia o reforme svetového menového systému , potravinovej bezpečnosti , rozvoji cestovného ruchu , alternatívnych energii , zavádzaní inovácií a priťahovaní investícií . Generálny tajomník Organizácie Spojených národov Pan Ki-mun zdôraznil, že je potrebné, aby svetoví lídri podnikli kroky na nadchádzajúcomKonferencia OSN o trvalo udržateľnom rozvoji pri riešení rôznych globálnych problémov.
- Šiesty dialóg sa konal od 22. do 24. mája 2013. Fóra sa zúčastnilo viac ako 10 000 účastníkov, vrátane zástupcov medzinárodných inštitúcií (OSN, MMF, WB, ADB, EBRD atď.), vládnych predstaviteľov s obrovským manažérske skúsenosti, poprední vedci, laureáti Nobelovej ceny, predstavitelia politickej, odbornej a podnikateľskej komunity. Prezentácia Ekonomického fóra Astana sa konala v historickom centre finančnej štvrte New York – Wall Street 10. apríla 2014. Jedinečný kazašský projekt bol predstavený šéfom medzinárodných finančných a investičných spoločností, ako aj ako experti svetových búrz.
- VII. Astanské ekonomické fórum a II. svetová protikrízová konferencia sa budú konať 21. – 23. mája 2014; tento rok budú tieto podujatia venované 70. výročiu dohody z Bretton Woods.
- VIII. Astanské ekonomické fórum bolo 21. – 22. mája 2015. Témou VIII. AEF bola „Infraštruktúra – hnacia sila ekonomického rozvoja“. Prvý deň fóra bol venovaný Afrike a mal názov „Afrika – ďalší hnací motor globálnej ekonomiky“. Kazachstanský minister zahraničných vecí Erlan Idrissov poznamenal: “Pred niekoľkými rokmi sme začali upriamovať pozornosť na Afriku. Veríme, že je to historický čas, kedy by sa Afrike malo venovať plnú pozornosť.” Globálnymi spoluorganizátormi a partnermi Astanského ekonomického fóra 2015 boli organizácie ako OSN, OBSE, WEF, MMF, Svetová banka, UNDP a OECD.
- IX. Ekonomické fórum Astana sa konalo 25. – 26. mája 2016. Hlavnou témou IX. Fóra je Nová ekonomická realita: diverzifikácia, inovácie a znalostná ekonomika. Fórum Veľkej hodvábnej cesty sa bude konať ako súčasť XIX Astanského ekonomického fóra. Plány MMF usporiadali regionálnu konferenciu v rámci XIX Astanského ekonomického fóra. Generálna riaditeľka MMF Christine Lagarde sa zúčastnila konferencie počas svojej vôbec prvej návštevy Kazachstanu a regiónu.
- Ekonomické fórum X Astana sa konalo 15. – 16. júna 2017. Hlavnou témou stretnutia je Nová energia – nová ekonomika. Počas fóra sa budú diskutovať o otázkach udržateľného ekonomického rastu, medzinárodného obchodu a inovácií. Fórum si pripomenie 25. výročie spolupráce medzi Kazachstanom a Svetovou bankou, ako aj ďalšie podujatia ako Economist Innovation Forum, panelové zasadnutia organizované Boao Forum for Asia, UNDP, SAP, BCG atď.
- V dňoch 17. – 18. mája 2018 sa konalo XI. Astanské ekonomické fórum a summit globálnych výziev. Hlavnými témami sú Zjednotená ekonomika, Globálna stratégia, Urbanizácia a Udržateľnosť. Medzi rečníkmi na fóre v roku 2018 boli bývalý francúzsky prezident François Hollande , bývalý taliansky premiér Romano Prodi , 8. generálny tajomník OSN Ban Ki-Moon , futurológ Michio Kaku a spoluzakladateľ Apple Steve Wozniak .
- V dňoch 16. – 17. mája 2019 sa v Nur-Sultáne konalo XII. ekonomické fórum Astany. Témou fóra bolo „Inšpirujúci rast: ľudia, mestá, ekonomiky“. Na podujatí, ktoré zahŕňalo viac ako 50 stretnutí o aktuálnych globálnych problémoch, sa zúčastnilo 5 500 delegátov zo 74 krajín. Tretí ročník okrúhleho stola o globálnych investíciách v Kazachstane (KGIR-2019) sa konal v rámci XII. ekonomického fóra Astana. Na KGIR-2019 podpísali medzinárodní investori a kazašské spoločnosti 43 dohôd v celkovej výške 8,7 miliardy USD.
- XIII. dialóg s názvom: Astana International Forum sa bude konať od 8. do 9. júna 2023. Poslaním fóra je „Riešenie výziev prostredníctvom dialógu: smerom k spolupráci, rozvoju a pokroku“. Zasadnutia sa budú zaoberať globálnymi výzvami v oblasti zahraničnej politiky a medzinárodnej bezpečnosti, medzinárodného rozvoja a udržateľnosti, energetiky a zmeny klímy a hospodárstva a financií.