Kazachtan: Sme pred dverami významného Astanského medzinárodného ekonomického fóra

ASTANA – Blíži sa jedno z najväčších ekonomických podujatí na svete Astana International Forum  (AIF ).

AIF je medzinárodná a regionálna platforma pre dialóg a nezisková organizácia so sídlom v Astane v Kazachstane.  Predtým sa nazývalo Ekonomické fórum Astana a od roku 2008 ho organizuje vláda Kazachstanu.

V tomto roku je podujatie pod záštitou prezidenta Kassyma-Jomarta Tokajeva .

Zmena názvu odráža širší rozsah tém diskutovaných na fóre, ako je klíma, potravinová a energetická bezpečnosť a je určená prilákať návštevníkov z celého sveta. Fórum organizuje vláda Kazachstanu, ktorá zahŕňa Inštitút pre ekonomický výskum, Ministerstvo národného hospodárstva a Ministerstvo zahraničných vecí. Každý rok sa v Astane koná stretnutie, na ktorom sa zíde viac ako osemtisíc delegátov zo sto krajín: medzi nimi sú generálni riaditelia  , politici, novinári , vedci a laureáti Nobelovej ceny.

Astanské medzinárodné fórum má svoje korene v návrhu série euroázijských integračných iniciatív, ktorý v roku 1994 predniesol na Moskovskej štátnej univerzite kazašský prezident Nursultan Nazarbajev . V júni 2007 Nazarbajev navrhol vytvorenie Euroázijského klubu vedcov, ktorý by mal pomôcť pri ekonomickej integrácii eurázijského spoločenstva a rozvíjať medzinárodnú hospodársku spoluprácu. Asociácia Euroázijského ekonomického klubu vedcov bola založená 27. júna 2008 kazašským ministerstvom hospodárstva a rozpočtového plánovania a Ekonomickým výskumným ústavom.

Fórum sa potom zmenilo tak, aby sa zameralo na širšie globálne problémy, pričom najprv zmenilo svoj názov na Summit globálnych výziev a potom na Medzinárodné fórum Astana v roku 2023.

Medzinárodné fórum Astana organizuje najmä Inštitút pre ekonomický výskum a vláda Kazachstanu vrátane 13 ministerstiev, Národná banka Kazachstanu atď. Niekoľko krajín a rôznych organizácií – ako OSN , Národný fond sociálneho zabezpečenia Samruk-Kazyna , Národný manažment Holding Baiterek , Reinventing Bretton-Woods Committee, OSN, – pomáhali ekonomickému fóru Astana pri organizovaní častí fóra v rôznych rokoch.

Astana International Forum sa každoročne koná v Astane v Kazachstane. Jej odporúčania sa každoročne predkladajú na samite G-20 .

  1. Prvý dialóg sa uskutočnil 28. júna 2008, kedy sa fórum zameralo na témy týkajúce sa moderných aspektov ekonomického rozvoja v podmienkach globalizácie , makroekonomickej regulácie ekonomiky, globalizácie  a globálnej konkurencieschopnosti krajín Eurázie . Dialógu sa zúčastnilo 100 popredných vedcov, prominentných politických lídrov, podnikateľov z viac ako 40 krajín. Na fóre sa zúčastnili aj medzinárodné organizácie ako OSN , Medzinárodná únia ekonómov a Európske hospodárske spoločenstvo . Témy ako napríklad diskutovalo sa o modernej ekonomike , hospodárskom rozvoji, ekonomickej stabilite a bezpečnosti a o euroázijských integračných procesoch. 
  2. Druhý dialóg sa uskutočnil 11. a 12. marca 2009, keď sa fórum zameralo na ekonomickú bezpečnosť Eurázie v systéme globálnych rizík.  Odporúčania fóra boli predložené na londýnskom summite G-20 v roku 2009 v apríli 2009. [10] Fóra sa zúčastnili laureáti Nobelovej ceny Robert Mundell a Edmund Phelps , prezident Ahmad Muhammad Ali z Islamskej banky rozvoja , Bývalý prezident Európskej banky pre obnovu a rozvoj Jean Lemier, predstavitelia Organizácie Spojených národov a ďalších inštitúcií,
  3. Počas tretieho dialógu, 1. a 2. júla 2010, sa fórum zameralo na tému „krízové ​​lekcie a postkrízový model ekonomického rozvoja v podmienkach globalizácie“, ktorý zahŕňal témy o verejno-súkromných partnerstvách, rozvoji inovatívnej ekonomiky a iných problémov. Diskutovalo sa aj o témach energetickej účinnosti a rozvoja obnoviteľnej energie.
  4. Štvrtý dialóg, ktorý sa konal 3. a 4. mája 2011, sa zameral na identifikáciu nových spôsobov rozvoja svetového hospodárstva v troch kľúčových trendoch: globálne hospodárstvo a financie ; podnikanie a investície; a ekonomika a stabilný sociálny rozvoj . Zahrnuté boli aj témy ako zelený ekonomický rozvoj a environmentálny manažment. Dialógu sa zúčastnili ľudia z rôznych oblastí, pochádzajúci z viac ako osemdesiatich krajín. Pozoruhodnými účastníkmi boli bývalý prezident Stjepan Mesić z Chorvátska , bývalý prezident Jorge Quiroga z Bolívie , bývalý predseda vlády Jean Chrétien z Kanady a ďalší. Zastúpené boli aj medzinárodné organizácie vrátane Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo a Club de Madrid . 
  5. Piaty dialóg sa uskutočnil od 22. do 24. mája 2012. Zúčastnilo sa ho viac ako osemtisíc delegátov zo sto rôznych krajín a medzinárodných organizácií. V programe fóra bola diskusia o reforme svetového menového systému , potravinovej bezpečnosti , rozvoji cestovného ruchu , alternatívnych energii , zavádzaní inovácií a priťahovaní investícií .  Generálny tajomník Organizácie Spojených národov Pan Ki-mun zdôraznil, že je potrebné, aby svetoví lídri podnikli kroky na nadchádzajúcomKonferencia OSN o trvalo udržateľnom rozvoji pri riešení rôznych globálnych problémov. 
  6. Šiesty dialóg sa konal od 22. do 24. mája 2013. Fóra sa zúčastnilo viac ako 10 000 účastníkov, vrátane zástupcov medzinárodných inštitúcií (OSN, MMF, WB, ADB, EBRD atď.), vládnych predstaviteľov s obrovským manažérske skúsenosti, poprední vedci, laureáti Nobelovej ceny, predstavitelia politickej, odbornej a podnikateľskej komunity.  Prezentácia Ekonomického fóra Astana sa konala v historickom centre finančnej štvrte New York – Wall Street 10. apríla 2014. Jedinečný kazašský projekt bol predstavený šéfom medzinárodných finančných a investičných spoločností, ako aj ako experti svetových búrz. 
  7. VII. Astanské ekonomické fórum a II. svetová protikrízová konferencia sa budú konať 21. – 23. mája 2014; tento rok budú tieto podujatia venované 70. výročiu dohody z Bretton Woods.
  8. VIII. Astanské ekonomické fórum bolo 21. – 22. mája 2015. Témou VIII. AEF bola „Infraštruktúra – hnacia sila ekonomického rozvoja“. Prvý deň fóra bol venovaný Afrike a mal názov „Afrika – ďalší hnací motor globálnej ekonomiky“.  Kazachstanský minister zahraničných vecí Erlan Idrissov poznamenal: “Pred niekoľkými rokmi sme začali upriamovať pozornosť na Afriku. Veríme, že je to historický čas, kedy by sa Afrike malo venovať plnú pozornosť.” Globálnymi spoluorganizátormi a partnermi Astanského ekonomického fóra 2015 boli organizácie ako OSN, OBSE, WEF, MMF, Svetová banka, UNDP a OECD. 
  9. IX. Ekonomické fórum Astana sa konalo 25. – 26. mája 2016. Hlavnou témou IX. Fóra je Nová ekonomická realita: diverzifikácia, inovácie a znalostná ekonomika. Fórum Veľkej hodvábnej cesty sa bude konať ako súčasť XIX Astanského ekonomického fóra. Plány MMF usporiadali regionálnu konferenciu v rámci XIX Astanského ekonomického fóra. Generálna riaditeľka MMF Christine Lagarde sa zúčastnila konferencie počas svojej vôbec prvej návštevy Kazachstanu a regiónu. 
  10. Ekonomické fórum X Astana sa konalo 15. – 16. júna 2017. Hlavnou témou stretnutia je Nová energia – nová ekonomika. Počas fóra sa budú diskutovať o otázkach udržateľného ekonomického rastu, medzinárodného obchodu a inovácií. Fórum si pripomenie 25. výročie spolupráce medzi Kazachstanom a Svetovou bankou, ako aj ďalšie podujatia ako Economist Innovation Forum, panelové zasadnutia organizované Boao Forum for Asia, UNDP, SAP, BCG atď.
  11. V dňoch 17. – 18. mája 2018 sa konalo XI. Astanské ekonomické fórum a summit globálnych výziev. Hlavnými témami sú Zjednotená ekonomika, Globálna stratégia, Urbanizácia a Udržateľnosť. Medzi rečníkmi na fóre v roku 2018 boli bývalý francúzsky prezident François Hollande , bývalý taliansky premiér Romano Prodi , 8. generálny tajomník OSN Ban Ki-Moon , futurológ Michio Kaku  a spoluzakladateľ Apple Steve Wozniak . 
  12. V dňoch 16. – 17. mája 2019 sa v Nur-Sultáne konalo XII. ekonomické fórum Astany. Témou fóra bolo „Inšpirujúci rast: ľudia, mestá, ekonomiky“. Na podujatí, ktoré zahŕňalo viac ako 50 stretnutí o aktuálnych globálnych problémoch, sa zúčastnilo 5 500 delegátov zo 74 krajín.  Tretí ročník okrúhleho stola o globálnych investíciách v Kazachstane (KGIR-2019) sa konal v rámci XII. ekonomického fóra Astana. Na KGIR-2019 podpísali medzinárodní investori a kazašské spoločnosti 43 dohôd v celkovej výške 8,7 miliardy USD. 
  13. XIII. dialóg s názvom: Astana International Forum sa bude konať od 8. do 9. júna 2023. Poslaním fóra je „Riešenie výziev prostredníctvom dialógu: smerom k spolupráci, rozvoju a pokroku“. Zasadnutia sa budú zaoberať globálnymi výzvami v oblasti zahraničnej politiky a medzinárodnej bezpečnosti, medzinárodného rozvoja a udržateľnosti, energetiky a zmeny klímy a hospodárstva a financií.