J&T Banka Art Index meria výkony umenia

Chceli by ste investovať do umenia, ale tápete, do ktorého konkrétne? Napovedať môže nový rebríček, ktorý pre J&T Banku spracovali experti na súčasné umenie spolupracujúce s časopisom Art+Antiques. Infomuje o tom banka na svojom portáli.

J&T Banka Art Index predstavuje stovku umelcov narodených v druhej polovici 20. storočia, ktorý má zberateľom a investorom pomôcť v orientácii na slovenskej výtvarnej scéne.

Umenie a finančné indexy síce na prvý pohľad nejdú príliš dohromady, J&T banka však podporou umenia už niekoľko rokov presviedča o opaku. Dôkazom je aj v druhej polovici februára vydaný rebríček J&T Banka Art Index, ktorý sa peniazmi síce primárne nezaoberá, českým trhom sa súčasným umením však môže zahýbať veľmi výrazne.

„J&T Banka Art Index bol vytvorený s myšlienkou predstaviť potenciálnym zberateľom a investorom, ktorí zvažujú nákup súčasného umenia, známe aj menej známe mená umelcov, ktorí v sebe môžu skrývať veľký potenciál,“ hovorí generálny riaditeľ J&T Banky Štefan Ašer a pokračuje: „Povojnové výtvarné umenie sa objavuje na aukčných zoznamoch stále častejšie a čiastky, za ktoré sa diela nakoniec vydražia, začínajú dosahovať zaujímavé výšky. Kto mal pred rokmi šťastnú ruku, zhodnotil svoju investíciu niekoľkonásobne.” V Česku však stále platí, že súčasné umenie medzi zberateľmi príliš neletí a diela českých umelcov spravidla končia v zahraničí. Zmeniť by to mohol práve vydaný rebríček.